Knife Glossary - czyli leksykon pojęć związanych z nożami. Rodzaje stali, typy ostrz, rękojeści, wykończenia, pochwy... słowem "co jest czym w nożach". Wiesz czym się różni Kraton od Norylu? Jaka jest różnica między ATS-34 a ATS-55? Co to jest Talonite? Tutaj znajdziesz odpowiedzi!


umnumzaan_prev.jpg

Chris Reeve Umnumzaan - duży i mocny składak z najlepszej na naszej planecie manufaktury produkującej noże. Zdobywca tytułu "Nóż Roku 2008" (Blade Show Award). Relacja podwójna... by Piter & Thorneb

chokwe_prev.jpg

Spyderco Chokwe to nóż inny niż wszystkie. Kształt wprost z serca Afryki, świetne materiały, zadziwiająca ostrość. Narzędzie tnące dla "zaawansowanych" użytkowników.

crk_pss_prev.jpg

Chris Reeve Professional Soldier jest nożem zaprojektowanym przez jednego z najwyżej dziś cenionych makerów wg sugestii profesjonalistów - żołnierzy, w poszukiwaniu idealnego noża osobistego ze stałą klingą. Czyżby wreszcie "idealny fixed EDC"?

wh_opis_prev.jpg

William Henry Knives to wręcz definicja elegancji wśród dzisiejszych noży. Ale poza wyglądem, sa to niezwykle zaawansowane technologicznie narzędzia tnące.

mission_prev.jpg

Mission Knives MPK10-A2 to kawał twardziela, szczególnie w wersji ze stali A2. Jeden z noży, które potrafią zadziwić... recenzja autorstwa Wojtasa.

rinaldi_prev.jpg

Trace Rinaldi to bardzo ceniony twórca noży użytkowych i taktycznych. Proponuję zapoznać się bliej z sylwetka tego świetnego knifemakera, a przy tym przemiłego człowieka.


shadow3_prev.jpg

Shadow III należy do klasyki w ofercie Chrisa Reeve'a. Wykonany z jednego kawałka stali podręczny nóż o sporych możliwościach. Recenzja autorstwa Cynika.


gb7_prev.jpg

Green Beret Chrisa Reeve'a należy niewątpliwie do elity noży terenowych świata. Wrażeniami z kilkutygodniowego używania tej maszyny podzielił się z nami Wysz.


bm_pika_prev.jpg

Benchmade Pika to dobry składak Benchmade'a z serii RED LINE, w sam raz na początek przygody z nożami. Recenzja napisana przez andorfine.


strider_mt_prev.jpg

Chris Reeve MK.VI nóż terenowy z prawdziwego zdarzenia... po prostu "survivalowiec".


strider_mt_prev.jpg

Strider MT / MT-SS potężna maszyna taktyczna z piekła rodem. Popatrz co można wykrzesać ze stalowej sztaby...


mmse_prev.jpg

Microtech Mini SOCOM Elite codzienny kompan na każdą okazję. Recenzja AKME


bm_530

Benchmade 530 ostry zawodnik wagi piórkowej. Recanzja Borsoock'a (przepraszam, że czekała tak długo na publikację...)


terz_prev.jpg

Microtech D/A ATCF jeden z najlepszych obecnie noży D/A... o ile nie najlepszy. Recenzaj Łukasza.


customs_prev.jpg will be uploaded mid of June

Custom Knives czyli to, co w nożach najlepsze...


military_prev.jpg (6417 bytes)

Spyderco Military nóż użytkowy także dla żołnierza, aczkolwiek niekoniecznie typowy "tactical folder", w recenzji Barta.


camofly_prev.jpg (6417 bytes)

Microtech Camofly ciekawy balisong Microtecha... użytkowy motylek łączący niezły design, dobre materiały i ciekawą filozofię.


tichbourne_prev.jpg (6417 bytes)

George Tichbourne "Moose Hunter" ręczna robota kanadyjskiego mistrza stali, który czerpie z wielowiekowych doświadczeń mieszkańców północy i traperów z kanadyjskiej Tajgi.


sebenza_prev.jpg (8917 bytes)

Sebenza to po prostu definicja składanego noża roboczego... dla wielu obiekt kultu i legenda.

Update 12.01.2004 - galeria zdjęć Sebenzy.


crk_fixed_prev.jpg (6417 bytes)

Chris Reeve - tym razem kilka propozycji o stałej klindze. Chris Reeve znany jest przede wszystkim ze składanej Sebenzy, ale to noże z klingą stałą zaprowadziły go na szczyt...


md_patak_prev.jpg (6417 bytes)

Mad Dog Pygmy ATAK - dla znawców tematu oznaczenie "Mad Dog" mówi wszystko... to nóż, na którym można polegać!


bkt_9_prev.jpg (8917 bytes)

Becker Knife & Tool BK9 - potężny nóż "Combat Bowie" w recenzji Dark Lorda. Ciężka maszyna tnąca z węglówki w ciekawym, pustynnym wykończeniu "Desert Tan".


bm_46_prev.jpg (8917 bytes)

Benchmade model 46 - wysokiej klasy balisong w recenzji Vince'a. Rękojeść z tytanu, spring latch i stal 440C.


amphibian_prev.jpg (8917 bytes)

Microtech UltraTech-6 "Tactical' - automat typu OTF D/A, czyli najwyższa półka. Jak sama nazwa wskazuje... po prostu ultra technologia.

Update 25.10.2003 - Microtech UT-6 edycja fall'2003


socom_prev.jpg (8917 bytes)

Microtech SOCOM to duży i mocny, skałdany "tactical fighter". Ale jako nożowi użytkowemu też nic mu nie można zarzucić.


cuda_edc_prev.jpg (8917 bytes)

Cuda E.D.C. (Every Day Carry) czyli nieduży nóż Camillusa do codziennego noszenia w recenzji Sławka Wiadwskiego.


amphibian_prev.jpg (8917 bytes)

Microtech Amphibian jest dużym roboczym nożem automatycznym, który sprawdzi się zawsze i wszędzie. Jeden z najlepszych projektów jaki powstał w komputerach firmy Microtech - króla noży "auto".

Update 18.05.2003 - Microtech Amphibian w wersji "manual".


Chris Reeve Mnandi prostota i elegancja w najlepszym wydaniu.


Spyderco Santoku... po prostu samuraj w kuchni. Spyderco to nie tylko składane noże z otworem w ostrzu.


Benchmade poniżej setki czyli recenzja noży w cenie SRP poniżej 100 dolarów znajdujących się w aktualnej ofercie Benchmade'a. Za tą cenę BM proponuje na prawdę niezłą stal...


Microtech LCC - bardzo mocny nóż użytkowo-taktyczny wg projektu Greg'a Lightfoot'a.


Spyderco Delica - klasyka firmy Spyderco. Najnowsza wersja noża, który wprowadził i ugruntował takie rozwiązania jak "pocket klip" czy "spyder hole".


Kershaw Chive - niewielki EDC projektu Ken'a Onion'a. Po prostu pomocne na codzień cacko...


Microtech HAWK - szpon jastrzębia zaklęty w stali...


Potęga stali w najlepszym wydaniu, czyli  Busse Combat "Steal Heart". Potężny nóż typu "battle field survival knife" w recenzji WojoHunt'a.


Hardcore'owa maszyna do cięcia...  Strider MFS.To jeden z tych noży, na których można zawsze polegać.


"Trzej wisielcy"... spokojnie, to tylko opis trzech neck-knife'ów: Microtech Medalion, MOD Scorpion, BM Tether, czyli noży, w których specjalizuje się nasz korespondent z placu boju - WojoHunt.


Folder  CRKT M16-03 to przykład, że można zrobić przyzwoity nóż za przyzwoitą cenę. Columbia River Knife & Tool to sprawdzone projekty i rozsądne materiały łączone w sensowne narzędzia tnące w swoich  zakładach produkcyjnych usytuowanych na Tajwanie. Recenzja Sław'a...


Nóż  John Greco "Companion" - ręczna robota za rozsądne pieniądze. Oferuje on znacznie więcej niż się na pozór wydaje. Jest to wręcz idealny kompan wszelkich wypraw terenowych...


Klasyka multitooli - Leatherman PST czyli Personal Survival Tool. Lekki i zawsze przydatny. Recenzję nadesłał Marcin Ociesa "Ocieska".


socomelite_prev.jpg (8917 bytes)

HALO 3 - duży automat typu OTF. Klasyka tematu w wykonaniu "króla automatów", firmy Microtech. Precyzja, wytrzymałość i szybkość...


socomelite_prev.jpg (8917 bytes)

CQD mk.II "Stealth" - nazywany też "CQD off-duty". Zmniejszona, ale bynajmniej nie osłabiona wersja noża Close Qarter Defense zaprojektowanego przez Duane'a Dieter'a dla Masters Of Defense.


socomelite_prev.jpg (8917 bytes)

Cold Steel R1 Military Classic to duży nóż przeznaczony głównie do walki wręcz. Wzorowany na  legendarnym nożu Bo Randall'a stanowi klasyczny już wzór amerykańskiego fighter'a.


socomelite_prev.jpg (8917 bytes)

Microtech SOCOM Elite czyli duży automatyczny nóż z najwyższej półki. Niezawodne narzędzie dla profesjonalisty w mundurze. Recenzję napisał Lord Von Banan, moderator forum "walka na ulicy" na Vortalu  BUDO poświęconemu sztukom walki wręcz.


afck_axis_prev.jpg (8917 bytes)

Małe uzupełnienie tekstu Wojtka Witkowskiego o nowych nożach z serii AFCK firmy Benchmade. Dwa słowa o AFCK II, o jego zmniejszonej wersji Mini AFCK II oraz o najnowszej wariacji na temat AFCK czyli AFCK Axis... choć to w zasadzie nowy nóż.


afo_prev.jpg (8917 bytes)

Benchmade AFO to jeden z najpopularniejszych automatów w kręgach wojskowych w USA. Przeszedł bez najmniejszych problemów testy U.S. Air Force oraz U.S. Coast Guard i został etatowym automatem żołnierzy z tych jednostek. Chcesz wiedzieć dla czego?


razorback_prev.jpg (8917 bytes)

RazorBack firmy Masters Of Defense to przykład udanego połączenia siły, ostrości i wymiarów umożliwiających codzienne noszenie. Idelany jako broń ostatniej szansy dla stróża prawa, antyterrorysty a także każdego, kto ma odwagę przypiąć go do swojego boku...


Emerson CQC7 to esencja noża typu tactical folder. Jeden z pierwszych na rynku... i po latach wciąż w czołówce taktycznych konstrukcji składanych. Twardy, pewny, wygodny w użyciu i w codziennym noszeniu.


Spyderco Navigator - lekki, nieduży nóż codzienny   łączący z wysokiej klasy materiały, wspaniałą kontrolę nad ostrzem, godną podziwu wytrzymałość i rozmiary opisywanego już Dragonfly'a. Mały nóż do wielkich zadań.


Benchmade Ares - kolejna wysokiej klasy konstrukcja powstała w wyniku współpracy z Allen'em Elishewitz'em. Stal 154CM, G10 i nowa, fenomenalna blokada AxisLock. Czysty użytkowy nóż z górnej półki.


Kershaw Vapor - lekki i elegancki nóż na co dzień wg projektu Ken'a Onion'a. Dobrze wykonane narzędzie o bardzo dobrym stosunku jakości do ceny...


Benchmade Pinnacle - nóż roboczy w czystej formie. Tytanowa rękojeść, ostrze ze stali 154CM, blokada MonoLock. Jeden z nielicznych noży składanych, o którym można powiedzieć "nóż survivalowy".


Camillus CUDA CQB1  został zaprojektowany przez profesjonalistów dla profesjonalistów. To jeden z najlepszych taktycznych noży z klingą stałą produkowanych dzisiaj w USA. Po prostu maszyna.


Benchmade Dark Star to uosobienie siły i elegancji. Klasyczna, smukła linia zaprojektowana przez samego Allen'a Elishewitz'a.  Lekkość mimo sporych rozmiarów, materiały i precyzja wykonania plasujące ten nóż na najwyższej półce produkowanych dzisiaj folderów - taka właśnie jest Ciemna Gwiazda Benchmade'a...


CRKT Bear Claw - czyli pazur niedźwiedzia w wykonaniu firmy Columbia River Knife & Tool. Nóż podobny w swojej koncepcji do La Griffe. Jak sprawdza się w praktyce? To właśnie opisuje Wojtek Witkowski.


Kershaw Boa. Duży nóż taktyczny z kształtnym ostrzem typu recurve, systemem SpeedSafe, pełnowymiarową gardą i okładzinami z aluminium lotniczego. Stal CPM 440V zdaje się niegdy nie tępić. Ostrze powlekane na czarno związkiem na bazie tytanu i również na czarno anodyzowane okładziny.   Czarny jak noc, szybki jak wąż...


Tool Logic TL-2 to zręczne połączenie karty kredytowej, latarki i wieloczynnościowego scyzoryka typu "Swiss Army Knife", czyli nóż w portfelu.


Benchmade Nimravus Cub to nieduży nóż ze stałą klingą. Wspaniale się spisuje jako przyboczny nóż do lasu czy w góry. A ci, którzy wierni są tylko stałym nożom mogą go także bez problemu nosić na co dzień. Wysokiej klasy stal 154CM, okładki G10, pochwa fast-draw z kydex'u.


Emerson SpecWar. Jeden z najpotężniejszych noży składanych na świecie firmy Emerson Knives. Nie będę się w tej zapowiedzi rozpisywał, ale jest to nóż używany między innymi przez formacje snajperów w armii amerykańskiej, a także jest to aktualnie oficjalny nóż wypraw kosmicznych NASA! Przeszedł jako jedyny najcięższe testy na pustynnym poligonie doświadczalnym WhiteSands w USA. Mocna, gruba klinga ze stali 154CM powlekana teflonem, tytan, G10... najwyższa technologia oraz niezawodność - "Designed for performance. Build for extremes."


Masters Of Defense "Hornet". Automatyczny nóż taktyczny zaprojektowany przez James'a Keating'a. Potężne narzędzie do najcięższych zadań i High-End produkowanych seryjnie automatów "tactical". Miałem okazję "pobawić się" tą maszyną przez dwa tygodnie. Let's take it to eXtreme!


Buck Protege to lekki nóż składany dla myśliwego, grzybiarza, wędkarza. Po prostu idealny podręczny nóż wypadowy. Frma Buck, to już amerykańska legenda w dziedzinie takich noży.


Dragonfly - mały, lekki nóż składany znanej amerykańskiej firmy Spyderco. Hasło reklamowe Spyderco, które najlepiej go opisuje "Clip one to your pocket for 30 days. Than try going without..." 


Multitools - Narzędzia wielofunkcyjne   zdobywają na całym świecie coraz większą popularność. Także i naszym kraju coraz więcej osób zaczyna doceniać zalety funkcjonalnie zaprojektowanych i wykonanych z najlepszych materiałów multitool'i. Przedstawiam trzy wybrane modele wiodących firm, pokazujące zupełnie różne podejście do tematu...


avaprev.jpg (19382 bytes)

Avalanche - nóż tactical / utility znanej z doskonałego wyczucia projektowego firmy Kershaw. Zaprojektowany przez Kena Oniona Avalanche wyposażony jest we wspomaganie otwierania - SpeedSafe Technology.


udtprev.jpg (15109 bytes)

Microtech U.D.T - test noża automatycznego Underwater Demolition Team firmy Microtech, uchodzącej za bezwzględnie najlepszego producenta noży seryjnych. Precyzja i jakość materiałów wskazują na niemal pozaziemskie pochodzenie...


Jeżeli ktoś czuje, iż Matka Natura nie spisała się najlepiej nie dając mu pazurów tygrysa, to zawsze można to naprawić zawieszając sobie na szyi nóż La Griffe firmy Emerson Knives.


Nóż jaki jest każdy wie... czy na pewno? Prezentowany przez Wojciecha Witkowskiego nóż firmy Benchmade rodem z USA jest narzędziem spełniającym wszelkie wymogi stawiane współczesnym nożom tactical folders. Testowany model AFCK, czyli Advanced Folding Combat Knife łączy w sobie najnowsze technologie materiałowe, precyzję szwajcarskiego zegarka, niezawodność i wytrzymałość. Polecam każdemu!


Każdy, kto ma do czynienia z bronią, czy to pneumatyczną czy palną, nie zakwestionuje stwierdzenia, że obowiązkowym wyposażeniem strzelca jest dobry nóż. Testowany model EZ-Out amerykańskiej firmy Gerber to z jednej strony dobre materiały i wysoka precyzja wykonania, zaś z drugiej bardzo przyzwoita cena.


Home