Benchmade Ares


ares_6.jpg (21246 bytes)Model Ares to jedna z najciekawszych ostatnio propozycji firmy Benchmade - producenta bardzo wysokiej jakości noży. Wykorzystano w nim po raz kolejny kunszt projektanta Allen'a Elishewitz'a, wysokiej klasy materiały oraz najnowsze rozwiązanie blokady - opatentowany przez Benchmade'a AxisLock. Ares jest sporym nożem o prostych, czystych liniach, z klasycznym ostrzem Spear Point i atrakcyjnym wzorem na rękojeści wykonanej z kompozytu G10. Już na pierwszy rzut oka jest to piękny i użyteczny nóż, ale jak mawiają, diabeł tkwi w szczegółach - może więc od razu do nich przejdę...


ares_3.jpg (75800 bytes)Ostrze: jak już pisałem, ma kształt Spear Point z długim i szerokim fałszywym ostrzem. Szlif krawędzi tnącej jest wysoki, szczególnie jak na ten typ ostrza. Profil szlifu jest wklęsły co znakomicie ułatwia cięcie. Klinga wykonana jest z "topowej" stali 154CM i zahartowana w taki sposób, aby z jednej strony krawędź tnąca nie tępiła się zbyt szybko a z drugiej strony ostrze było sprężyste i odporne na pęknięcia. Po wyjęciu z pudełka nóż jest ostry jak brzytwa, co w przypadku takiej firmy jak Benchmade jest standardem. Klinga ma grubość 0.115" co wspaniale podkreśla użytkowość tego noża - Ares ma ciąć, i to ciąć doskonale... Oczywiście ostrze SpearPoint charakteryzuje się także wspaniałą penetracją, a to za sprawą szerokiego fałszywego ostrza oraz czubkowi położonemu pobliżu osi podłużnej noża. Klinga Ares'a wyposażona jest w kołek pozwalający otwierać nóż jedną ręką. Kołek umieszczony jest po obu stronach klingi tak, aby umożliwić łatwe korzystanie z noża także osobom leworęcznym. Powierzchnia ostrza wykończona jest na Satin Finish z lekki, jedwabnym połyskiem.

Rękojeść: wykonana jest z kompozytu G10 na stalowych linersach. Okładziny wykonane są z dwukolorowego G10 (czarny i burgund), które po obróbce 3D dopasowującej rękojeść do anatomii dłoni dają ciekawy efekt wizualny nazywany flame pattern (ang. płomienny wzór). Powierzchnia G10 w ostatecznej obróbce poddawana jest trawieniu w celu uzyskania antypoślizgowej powierzchni. Dodatkowe podcięcia z tyłu noża oraz w okolicach sworznia blokady nadają optycznej lekkości oraz znakomicie pokazują finezję produktów Benchmade'a i przywiązywanie wagi do najmniejszych szczegółów. Linersy wykonane są ze stali sprężystej 410 o grubości około 1,2mm. Na grzbiecie rękojeści pod oparciem kciuka oraz na dole pod palcem wskazującym wyfrezowane są dodatkowe antypoślizgowe ząbkowania zabezpieczające dłoń przed ześlizgnięciem się na ostrze. Same linersy, w celu zmniejszenia masy, mają konstrukcję szkieletową z wywierconymi dużymi otworami na bokach okładzin. Rękojeść skręcona jest śrubami torx i wyposażona jest w klips do łatwego noszenia noża w kieszeni. Klips można przełożyć także na lewą stronę co jest szczególnie ważne dla osób leworęcznych. W ogóle jest to jeden z niewielu noży całkowicie dostosowany dla potrzeb leworęcznych - klips, kołek w ostrzu i blokada mogą być obsługiwane dokładnie tak samo obiema rękami. W tyle noża przewiercony jest otwór do przeciągnięcia linki zabezpieczającej co szczególnie przydaje się latem nad wodą... nikt nie chciałby przecież utopić takiego noża.


ares_5.jpg (39469 bytes)Blokada: AxisLock w pełni zasługuje na swoją renomę. Opracowana i co ważniejsze dopracowana przez John'a Mchenry i Jasona Williams'a dla firmy Benchmade jest absolutnie rewolucyjnym rozwiązaniem wśród blokad. Konstrukcja jest prosta - sworzeń blokuje pewnie od góry ostrze w położeniu rozłożonym. Dociskany on jest przez dwie sprężyny w kształcie omegi umieszczone po bokach między linersami a okładzinami z G10. Blokada jest bardzo wytrzymała - w niezależnych testach Ares wytrzymał obciążenie w kierunku składania ponad 300 lbs! Po przekroczeniu 320 lbs przerwane zostały stalowe linersy które rozpruł sworzeń blokady... dopiero tak potworne obciążenie pokonało Ares'a - ale nie blokadę! Oczywiście nie muszę chyba mówić, że żaden człowiek nie ma szans na pracę Ares'em w takim obciążeniu w kierunki składania a nie cięcia... Inny test pokazał, że nawet zabrudzenie blokady piachem, drzazgami drewnianymi (podczas np. strugania) a nawet włożenie kawałka miedzianego drutu między klingę a sworzeń nie powodowały wadliwego działania blokady! Dodatkowe zalety blokady AxisLock'a to dopasowywanie się do ewentualnego zużycia okolic blokady i osi głównej podczas lat pracy oraz to, że każda ze sprężyn omega po obu stronach ostrza wystarcza do pewnego trzymania ostrza - nawet jak jedna zawiedzie, druga wykona zadanie bez żadnego problemu. AxisLock może być obsługiwany równie dobrze prawą jak też lewą ręką. Sworzeń blokujący schowany jest w wycięciach okładzin tak, że przypadkowe odblokowanie noża w zasadzie jest niemożliwe. Także w pozycji złożonej blokada pewnie trzyma zamkniętą klingę i powoduje powrót ostrza do rękojeści nawet przy wysunięciu o kąt 30 stopni! AxisLock chroni więc także użytkownika gdy nóż jest w stanie złożonym - przypadkowe otwarcie jest prawie niemożliwe. Otworzeni noża jest zaskakująco płynne i lekkie - nie przypomina żadnego innego noża... to po prostu lód posuwający się po lodzie... powleczony dodatkowo teflonem ;) Jest to zasługą blokady, teflonowych przekładek między klingą a linersami oraz wysokiej precyzji wykonania. Po rozłożeniu klinga jest zablokowana jak w imadle... nie ma najmniejszych luzów czy chybotania - NAJMNIEJSZYCH! Po rozłożeniu Ares przypomina nóż z klingą stałą... Blokada AxisLock to rozwiązanie na medal - oczywiście złoty.


ares_9.jpg (34092 bytes)Ergonomia i działanie: kształt rękojeści jest prosty z delikatnie wyprofilowanymi wcięciami na palce i dopasowany do kształtu dłoni także w osi poprzecznej. Wydłużona podstawka pod kciuk i lekko zaokrąglony tył rękojeści powodują, że nóż układa się idealnie w dłoni - także dużej, jak moja. Chwyt prosty, chwyt odwrotny (zwany też icepeak grip), chwyt boczny - wszystkie są wygodne i pewne. Tekstura powierzchni okładzin jest tak dobrana, iż nóż nie ma najmniejszych tendencji do wyślizgnięcia się nawet z mokrej ręki. Prosta linia noża pozwala zastosować go do całego wachlarza czynności. Prace domowe jak obieranie ziemniaków, otwieranie pudeł kartonowych, cięcie sznurków czy linek, wszelkie prace biwakowe, ścinanie i struganie, oprawianie ryb aż po skórowanie i sprawianie np. zająca - wszystko to Ares wykona idealnie, pewnie i lekko. Obok zdjęcie pokazujące podobieństwo linii Ares'a do linii legendarnego już super-noża roboczego - Chris Reeve Sebenza. Prosta linia noża nadaje się także idealnie do jeszcze jednego zastosowania... samoobrony w starciu bezpośrednim. Ostra klinga o długości 3,6 cala o kształcie SpearPoint może w krytycznej sytuacji nawet uratować życie. Wystarczy lekkie cięcie czy pchnięcie, aby patrząc na Ares'a wyobrazić sobie rezultat takich działań... noże Allen'a Elishewitz'a mimo ogromnej użyteczności projektów zawsze miały taktyczną duszę i widać to jak na dłoni. Skrywany w głębi charakter tego noża podkreśla nawet nazwa... Ares to przecież bóg wojny.

Reasumując, biorąc w rękę Ares'a otrzymujemy silny nóż o dużym potencjale cięcia, który nie obawia się żadnej roboty. Może uratować tyłek w krytycznej sytuacji - zarówno na ulicy jak też w Tajdze. Śmiało można by go polecić jako uzupełniające wyposażenie na każdą wyprawę survivalową czy trekkingową. Nóż turystyczny? Tak! Nóż użytkowy? Jak najbardziej. Nóż codzienny? Oczywiście. Ares to jeden z najbardziej uniwersalnych noży z jakimi się zetknąłem, i zamiast rozdrabniać się na dobry nóż wypadowy, codzienny, myśliwski czy na ryby może po prostu lepiej sprawić sobie Ares'a?

Piter

Długość całkowita:

8.2"

Długość po złożeniu: 4.6"
Długość ostrza: 3.6"
Materiał ostrza: 154CM
Linersy: 410 stainless steel
Rękojeść: Flame Pattern G10
Blokada: AxisLock
Klips: przekładalny na lewą stronę

Home