Outdoor knife: Gerber EZ-OUT


EZ-Out należy do lekkich składanych noży otwieranych jedną ręką. Pomimo, że waży tylko około 60g wyposażony jest w dość duże ostrze o długości 3,5 cala. Grubość stali 420A (można też kupić wersję ze stali ATS-34), z której jest ono zrobione wynosi 0.1 cala, czyli 2,54mm. Perfekcyjnie ukształtowane ostrze typu Clip-Point z długim fałszywym ostrzem, zapewnia doskonałą penetrację i łatwość operowania.

Rękojeść noża wytworzona jest metodą wtryskową z zytelu, materiału składającego się z mikrowłókien kevlarowych zatopionych w odmianie nylonu, opracowanego przez firmę DuPoint. Jest trudnopalny (nie spali się gdy upadnie np. na żarzące się węgle grilla), nierozpuszczalny przez smary i oleje, lekki i wytrzymały.

Miłym dodatkiem są antypoślizgowe łezki na chwycie z materiału kraton przypominającego w dotyku gumę. Sama krawędź tnąca wykończona jest tutaj w standardzie ComboEdge co oznacza, że w tylniej części wyfrezowane są ząbki drastycznie zwiększające możliwości cięcia materiałów włóknistych, jak płachty, liny, sieci, żagle i wiele innych. Ostrze jest na tyle wytrzymałe, że przecięcie czterożyłowego, miedzianego kabla nie tylko nie sprawia żadnego kłopotu, ale nie pozostawia też na nim żadnych śladów - nóż po prostu tnie jak masło. Klasyczna blokada działa pewnie i można jej zaufać. Zablokowane ostrze nie wykazuje najmniejszych luzów mocowania czy ruchów na boki znanych z tandetnie wykonanych noży z Chin czy Taiwanu. Na amerykańskim rynku noży nie ma miejszca na fuszerkę i producent, który nie trzyma jakości swoich wyrobów od razu z rynku wypada. A trzeba powiedzieć, że firma Gerber Legendary Blades dba o jakość swoich wyrobów jak mało która.
Otwór w ostrzu umożliwia szybkie otwieranie go jedną ręką. Nabiera to znaczenia, gdy pracujemy w niezbyt wygobnej pozycji np. na drabinie, na dachu domu czy na jachcie i drugą ręką musimy się czegoś trzymać. Samo otwieranie jest bardzo płynne dzięki teflonowym podkładkom pomiędzy ostrzem a rękojeścią noża. Jeden szybki ruch kciukiem, i w dłoni pojawia się gotowe do działania trzy i pół cala ostrej jak brzytwa stali. Składanie noża jedną ręką jest również możliwe, ale wymaga pewnej wprawy. W bezpiecznym składaniu pomaga "hamulec" ostrza, przytrzymujący je podczas składania w momencie, gdy jest ono pod kątem 90 stopni do rękojeści. Niby mała rzecz, ale czyż nie świadczy to o maksymalnym przemyśleniu konstrukcji? Firmy takie jak Gerber, projektując nóż, nie pozostawiają nic przypadkowi! Ogólnie, jest to świetny nóż pod namiot, na żagle czy na polowanie. Na pewno sprawdzi się jako "koń roboczy" na każdym wyjeździe, nie obciążając przy tym nadmiernie ekwipunku.

Coraz szerzej stosowane w nożach klipsy umożliwiają rozstanie sie z niewygodną czasem pochwą, i pozwalają na dużo szybsze i wygodniejsze dobycie noża jedną ręką. Jeżeli ktoś chce nosić nóż w pochwie (na pasku, czy przy plecaku), to klips zawsze można odkręcić i dokupić pochwę z cordury. Na koniec cena: EZ-Out kosztuje w tej chwili dobrze poniżej 200zł i myślę, że swojej ceny jest absolutnie wart.


Home