Benchmade Pinnacle - koń roboczy


pinnacle_5.jpg (41226 bytes)Firma Benchmade jest jednym z najlepszych producentów wysokiej klasy noży przeznaczonych do codziennego użytku. Mają zasłużoną opinię mercedesów wśród noży. Wykonanie, materiały, design - tylko najwyższej klasy. Pinnacle (ang. górski szczyt, iglica) to klasyczny przykład noża tworzonego bez kompromisów w jednym tylko celu, aby uzyskać niezawodny, mocny ale prosty w konstrukcji nóż roboczy... i chyba im się udało. Pinnacle jest silnym nożem, który można szybko i pewnie otworzyć jedną ręką w czasie krótszym niż sekunda. Jest idealnie wykonany - precyzji nie powstydziłaby się szwajcarska firma zegarmistrzowska. Cyfrowa obróbka skrawaniem, tytan, wspaniała stal... Pinnacle'owi nic nie brakuje.


pinnacle_3.jpg (33316 bytes)Klinga: konieczne w takim nożu mocne ostrze z wytrzymałym czubkiem i dużym potencjałem tnącym wskazuje jednoznacznie na kształt typu drop point z wklęsłym, obustronnym szlifem i profilem recurve, który wręcz sam wcina się w materiał podczas pracy. Ostrze wykonano ze stali 154CM (o grubości 0.115") co gwarantuje dobre trzymanie ostrza, świetne parametry cięcia i dużą wytrzymałość na złamanie. Stal 154CM jest już sama w sobie dość mocno odporna na korozję, ale Benchmade produkuje także nóż z ostrzem wykończonym powłoką BT2 na bazie teflonu. Tej wersji noża nie jest straszna wilgoć, słona woda czy kwaśne środowisko. Oczywiście producent oferuje ostrza gładkie oraz "combo", w zależności od planowanych zastosowań. Jeżeli planujesz ciąć włókniny, liny, tkaniny a także nylon, twardy plastik, izolację, kable itp. to prezentowane na zdjęciach ostrze "combo" będzie najlepszym rozwiązaniem. Ostrze wyposażone jest w kołek do otwierania jedną ręką oraz w ząbkowaną podstawkę pod kciuk (thumb ramp). Otwieranie i składanie noża jedną ręką jest bardzo łatwe i płynne - prezentuje to film poniżej.

downloadPinnacle w akcji (pinnacle.mpg 470KB)


pinnacle_2.jpg (47530 bytes)Rękojeść: założenie było proste: najmocniejsza blokada, najwytrzymalszy materiał, ergonomiczny kształt i oczywiście powierzchnia antypoślizgowa. Całą rękojeść wykonana jest więc z litego tytanu i wyposażona w integralną blokadę MonoLock. Rękojeść ma żłobienia w części grzbietowej i piaskowaną powierzchnię co znakomicie zapobiega ślizganiu się ręki. Piaskowany tytan ma ciekawą barwę, szarą z połyskującymi punkcikami przypominającymi błyszczący antracyt - takie wykończenie jest zarówno praktyczne (daje tarcie jak drobny papier ścierny) jak też niezwykle efektowne wizualnie. Blokada MonoLock jest jedną z najwytrzymalszych, najpewniejszych blokad stosowanych dzisiaj w nożach składanych. Tytanowy liners wręcz przykleja się do ostrza dając pewne zblokowanie klingi. Co ważne, pracując takim nożem dłoń dodatkowo dociska blokadę przy mocnym uchwycie. Odblokowanie i złożenie noża jedną ręką jest łatwe - pomaga w tym żłobiony liners blokady. Ostrze oddzielone jest od rękojeści dwoma przekładkami z brązu fosforowego nasączonego materiałem poślizgowym. Całość jest niezwykle mocna i estetyczna, chodzi gładko jak masło - bez najmniejszych luzów. Po rozłożeniu ostrze jest zablokowane jak w imadle. Na rękojeści zainstalowano czarny, stalowy klips do wygodnego noszenia noża w kieszeni. W tylnej części rękojeści przewiercony jest otwór do przeciągnięcia linki zabezpieczającej.


pinnacle_4.jpg (30761 bytes)Ergonomia i zastosowania: Benchmade Pinnacle jest jednym z lepiej układających się w dłoni noży. Lekko zaokrąglone kształty i sfazowane krawędzie rękojeści pozwalają na mocny i wygodny chwyt. Wklęsły kształt krawędzi tnącej wydatnie pomaga w długich, głębokich cięciach. Nóż doskonale nadaje się do cięższych prac jak struganie, cięcie lin, kabli, kartonów. Jest to jeden z niewielu noży składanych, którym bez obaw można pracować jak dłutkiem (mocny, gruby czubek), można podważać i wyważać - oczywiście bez przesady. W potrzebie, Pinnacle może także spokojnie posłużyć do zrąbania grubej gałęzi czy wykarczowania trzcinowiska. Oczywiście, jak na nóż tej klasy przystało przed, po, ani podczas pracy nie ma żadnych luzów czy ruchów zablokowanego ostrza. Można spokojnie zaufać jego blokadzie, która spokojnie wytrzyma wszelkie uderzenia tępą stroną ostrza w twardą przeszkodę. Pinnacle jest prosty, wręcz surowy - i to właśnie nadaje mu swoisty charakter silnego noża roboczo - survivalowego. W tej konstrukcji po prostu nie ma słabego ogniwa, nie ma co zawieść czy uszkodzić się. Jest to jeden z nielicznych noży składanych (inne to np. Spyderco "Wegner" czy Chris Reeve "Sebenza"), który spokojnie można nazwać "nożem przeżycia", czy nożem survivalowym. Wszelkie prace leśne jak budowanie schronienia, "polowe" przygotowywanie jedzenia, oprawienie ryb itp. nie są niczym trudnym dla tej maszyny - tak, to składana maszyna do cięcia. Jeżeli chodzi o codzienne noszenie, to Benchmade Pinnacle jako nóż typowo roboczy lepiej czuje się w jeansach niż w spodniach od garnituru. Jednak z drugiej strony, Pinnacle wspaniale podkreśla osobowość posiadacza - to nóż dla ludzi z charakterem, dla ludzi nie obawiających się wyzwań, ludzi zawsze przygotowanych. Wystarczy rzut oka na to mocne, czarne ostrze, wystarczy usłyszeć klik zapadającego MonoLock'a, wystarcza powiedzieć "lity tytan"... i już wiadomo, że to "twardy gość".


pinnacle_2.jpg (47530 bytes)Kilka słów na koniec... Pinnacle był produkowany przez Benchmade'a od około 5 lat. Niestety, jego produkcja jest wstrzymywana na korzyść nowych, bardziej wyszukanych modeli i Pinnacle powoli znika z rynku. Aktualnie Benchmade produkuje jeszcze wersję z czernionym ostrzem combo (prezentowana tutaj), ale jest to końcówka produkcji - więc jeżeli ktoś potrzebuje mocny nóż składany radzę się spieszyć J Dla czego wycofują Pinnacle'a? Tego nie wie nikt poza samym producentem. Użytkownicy i środowisko związane z nożami naciskają firmę Benchmade, aby kontynuowała produkcję tego wspaniałego, silnego noża. Z tego co wiem, Benchmade nie wyklucza wcale takiej możliwości... czyżby czekał już na deskach projektantów Pinnacle II? Nie wykluczone...

Piter

Długość całkowita:

8.20"

Długość po złożeniu: 4.60"
Długość ostrza: 3.60"
Materiał ostrza: 154 CM
Rękojeść: 6AL-V4 titanium
Blokada: MonoLock
Wersja: BT2, combo
Klips: Tak (tip-down)

Home