Tool Logic TL-2 "Lite"


tl2_01.jpg (42173 bytes)

Tym razem chciałbym przestawić małe i bardzo ciekawe narzędzie, a w zasadzie kilka narzędzi mieszczących się w... karcie kredytowej. "Credit card knives", jak je nazywają, zdobywają sobie coraz większą popularność, a głównie dzięki temu, że są zawsze pod ręką - w portfelu. Model TL2 "Lite" firmy Tool Logic to ciekawe skrzyżowanie szwajcarskiego scyzoryka, karty kredytowej i... latarki. Tool Logic jest firmą amerykańską lecz jej wyroby wytwarzane są w fabryce w Seki w Japonii - znanej z bardzo dobrej jakości swoich produktów.


tl2_03.jpg (23789 bytes)

Na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale jeden ruch ręki wystarcza aby wydobyć szerokie, częściowo ząbkowane ostrze z nierdzewnej stali (AUS-6) o długości prawie 5cm! Trzymane między palcami jest bardzo wygodnym narzędziem do otwierania kopert, paczek, cięcia sznurka i podobnych czynności. W ekstremalnej sytuacji może być także całkiem skutecznym narzędziem obrony - mało kto spodziewa się dwucalowej, ostrej jak skalpel klingi ukrytej w portfelu.


tl2_02.jpg (32212 bytes)

Kolejne narzędzie ukryte w osłonie z tworzywa ABS to połączenie dużego śrubokręta z otwieraczem do puszek oraz butelek. Duże, szerokie pióro śrubokręta jest tak umieszczone, że pozwala na zastosowanie reszty "ostrza" jako dodatkowej dźwigni podczas odkręcania śrub. Otwieracz bez problemu pokonuje każdą puszkę, a i z butelką zimnego żywca poradzi sobie nienajgorzej... Na krawędzi korpusu naszej karty ukryte są wykałaczka i pęseta. Obie wykonane są z tworzywa ABS. W przypadku wykałaczki nie jest to problem, ale pęseta mogłaby być wykonana z nierdzewnej stali jak w scyzorykach Victorinox czy Wenger co znacznie podniosłoby precyzję i pewność chwytu. Na szczęście tą umieszczoną w TL2 też można sobie dać radę z wyciągnięciem drzazgi spod paznokcia.


tl2_04.jpg (21221 bytes)

Bardzo ciekawą funkcją karty kredytowej TL2 jest... latarka diodowa. Czerwona dioda LED daje wystarczające światło aby poświecić sobie podczas otwierania drzwi, aby znaleźć coś w nocy w samochodzie, czy przejść nieoświetlonym korytarzem. Latareczka ta daje DUŻO WIĘCEJ światła niż wszystkie reklamowe latarki-breloczki z jakimi się spotkałem. Dzieje się to za sprawą wysokiej jakości diody zastosowanej przez japończyków w TL2. Baterię można oczywiście wymienić.

Jak już pisałem TL2 ma korpus wykonany z wytrzymałego tworzywa ABS. Jest ono lekko teksturowane na powierzchni co pozwala na mocny i pewny chwyt nawet w rękawiczkach. Wszystkie ostrza blokują się bardzo pewnie w obudowie o grubości nieco ponad 3,5mm. Na powierzchni płytki jest wytrawiona miarka calowa oraz metryczna. Karta TL2 jest bardzo ciekawą alternatywą w stosunku do szwajcarskich "kombajnów" i może kiedyś sięgnie po nią nawet McGiver? Inne odmiany karty zawierają między innymi busolę, szkło powiększające, nożyczki a nawet bolec i "widelec" dla graczy w golfa! Aha, opłata za wydanie takiej karty wynosi około 40 USD.

Piter


Home