Microtech SOCOM Elite


socomelite_01.jpg (66953 bytes)Dziś zaserwuję wam najsmaczniejszy kąsek, czyli mini recenzję noża Microtech SOCOM Elite Auto z ostrzem tanto plain oraz wykończeniem stone washed. Pierwsza impresja po otworzeniu paczki - ale lipa! Microtech UDT przesyłany jest, jak to opisał PiterM na swojej stronie, w pięknym super dokładnie wykonanym pudełeczku - etui, wyłożonym miękkim materiałem. Ja zobaczyłem kartonowe pudełko z jedna naklejką, na której skrótami, tajemniczymi dla osób postronnych, opisano jego zawartość. Wewnątrz pudełka owinięty w folię znajdował się woreczek foliowy z nożem, opisany wiele mówiącym napisem "CAUTION SHARP EDGE" oraz pochwa z kordury. W pudełku była też karta rejestracyjna, pozwalająca na uzyskanie gwarancji po jej wysłaniu do siedziby Microtech'a oraz krótka instrukcja, w jaki sposób dbać o nóż.

Pierwsze wrażenie po wyjęciu noża z woreczka - TO JEST DUUUŻA RZECZ!!! Rękojeść jest na tyle długa, iż zamknięty nóż może spokojnie służyć jako kubotan. Zacznijmy od budowy. Rękojeść wykonana jest zs stopu aluminium, w którym wykonane są wycięcia na wkładki z substancji zwanej kraton. Jest to rodzaj bardzo odpornej na ścieranie i wysoką temperaturę gumy. Dzięki tym wkładkom oraz dzięki temu, iż rączka jest bardzo szeroka, chwyt noża jest bardzo pewny. Po lewej stronie rękojeści znajduje się klips do noszenia noża w kieszeni spodni w pozycji "tip down", czyli ostrzem w dół. Moim zdaniem jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie, nóż wyjmuje się i otwiera instynktownie. Po prawej stronie noża znajduje się przycisk otwierający klingę. Posiada on podłużne wycięcia ułatwiające otwieranie noża mokrą lub śliską dłonią. Aby otworzyć nóż należy użyć dosyć dużej siły i wcisnąć przycisk głęboko w rękojeść noża. Zapobiega to przypadkowemu otwarciu noża, na przykład w kieszeni spodni.


socomelite_02.jpg (57641 bytes)Pierwsze otwarcie i... nóż prawie nie wypadł mi z ręki. Sprężyna wyrzucająca ostrze jest bardzo silna. Na tyle silna, iż złożenie noża jedną ręką sprawia mi bardzo dużo kłopotu. Ostrze o długości 10 cm wykonane jest ze stali 154CM, hartowane do twardości 60 w skali Rockwella. Posiada ono geometrię "american tanto", która różni się od klasycznego tanto tym, że wszystkie kąty ostrza są szlifowane pod zdecydowanymi geometrycznymi kątami, a nie zaokrąglone tak jak w tradycyjnym japońskim tanto. Klinga została wykończona procesem zwanym "stone washed". Jest to proces polegający na przetarciu ("wypraniu") klingi w kamykach. Tworzy on na powierzchni małe ryski, nadające ostrzu ekskluzywny wygląd. Jest to pokrycie bardzo praktyczne, gdyż każda nowa rysa powstała podczas eksploatacji noża zlewa się z rysami fabrycznymi i nie widać tak bardzo oznak zużycia noża. Ostrze jest bardzo grube i w górnej części dochodzi do 4,3 mm grubości! Wskazuje to na bardzo dużą wytrzymałość na złamanie. W skrajnych sytuacjach naszej "zabawki" możemy używać nawet to wszelkiego rodzaju podważeń i wyważeń. Blokada noża to klasyczny dla automatów, pogrubiony plunge-lock. Ostrze blokowane jest poprzez kołek wchodzący w wycięcie w klindze. Jest to silna blokada, jednak należy uważać, aby jej przypadkiem nie zwolnić naciskając przycisk zwalniania klingi. Jednak sprężyna pod tym przyciskiem jest na tyle silna, że raczej nam to nie grozi. Do noża dodawana jest pochewka z logo Microtech, wykonana z cordury, zapinana na rzep velcro, koloru czarnego. Można ja nosić w pozycji pionowej oraz poziomej. Jednak do noszenia poziomego możemy używać tylko paska o małej szerokości, gdyż taki rozmiar narzuca nam szerokość szlufek.


socomelite_03.jpg (70144 bytes)Teraz czas na kilka prób cięcia. Nóż goli włosy na przedramieniu bez żadnego problemu. W pionowo trzymanej kartce papieru można wycinać wzory pod dowolnymi kątami i nóż pracuje w niej bez żadnego opory. Przecina on także luźno wiszącą linę konopną o średnicy 1 cm. A ponoć tanto mają gorsze właściwości tnące od noży z ostrzem np. clip point... Mnie właściwości tnące mojego noża w zupełności wystarczają. Do tego posiada on bardzo duże zdolności penetracji, gdyż końcówka noża wbijając się działa jak gilotyna tnąc wszystko na swojej drodze. W ten sposób nie trudno jest przebić nawet kewlarową kamizelkę kuloodporną. Przychodzi czas na ogólne podsumowanie: jest to specjalistyczny nóż taktyczny. Służyć powinien do wszelkiego rodzaju wsparcia działań służb specjalnych i ratunkowych. Jest całkowicie wart swojej ceny. Jeśli jednak chcecie nóż na ryby, grzyby i do otwierania piwa, to zapomnijcie o Mirotechu. Kupcie nóż w cenie do 300 zł o geometrii clip point. SOCOM ELITE to specjalistyczna maszyna dla profesjonalistów. Życzę wszystkim, aby w sytuacjach zagrożenia zawsze mogli polegać na nożu tej klasy.

Lord Von Banan (lvbanan@budo.net.pl)

Długość całkowita:

8,95"

Długość po złożeniu: 5,00"
Długość ostrza: 3,95"
Materiał ostrza: 154CM
Rękojeść: 6061 T-6 AL / kraton
Powłoka rękojeści: HardCoat III
Blokada: Plunge Lock
Klips: stalowy, tip-down

Home