Camillus CUDA CQB1


cqb1_3.jpg (61064 bytes)Camillus CUDA CQB1 jest klasycznym przykładem współczesnego, pełno wymiarowego noża taktycznego z klingą stałą. Sam skrót CQB oznacza Close Quarter Battle, a więc walkę na bliskim dystansie. Tak jest! Nóż CQB1 to rasowy nóż do walki adresowany głównie do policji, jednostek anty-terrorystycznych (CQB1 jest używany między innymi przez S.W.A.T.), dla służb ochrony oraz do wszystkich tych, których praca przewiduje możliwość zaistnienia tego czarnego scenariusza - walki wręcz z uzbrojonym w niebezpieczne narzędzie przestępcą. Firma Camillus od ponad 100 lat jest jednym z głównych dostawców noży dla armii amerykańskiej więc po jej wyrobach można spodziewać się wysokiej jakości wykonania i zastosowanych materiałów. Sam projekt noża CQB1 jest dziełem Roberta Terzuoli, jednego z najbardziej znanych i zasłużonych projektantów noży oraz utalentowanego knife-maker'a zarazem. Niejednokrotnie projekty Bob'a Terzuoli wyznaczały nowe trendy w podejściu do zagadnienia noża, a jego składany nóż ATFK jest uważany za pierwszy prawdziwy tactical folder jaki pojawił się na rynku. Od niego zaczęło się całe obserwowane dzisiaj szaleństwo związane z nożami nie tyle wojskowymi, co taktycznymi. Nóż wojskowy, to nóż do walki. Nóż taktyczny, to nóż zarówno do obrony jak też nóż wspaniale spisujący się w akcjach ratunkowych i w sytuacjach ekstremalnych, gdy od noża może zależeć czyjeś życie gdzie nie ma miejsca na awarię sprzętu.

Co definiuje nóż taktyczny? Otóż oczywiście nie ma pełnej definicji takiego noża. Można natomiast podać kilka cech, które wysokiej klasy nóż taktyczny powinien spełniać. Przede wszystkim, zastosowane materiały muszą tworzyć mocny, nie tępiący się łatwo nóż o dużej wytrzymałości mechanicznej na złamanie. Rękojeść musi zapewniać pewny chwyt zarówno gołą ręką jak też ręką w rękawicy. Do tego dochodzi odporność na skrajnie nieprzyjazne warunki środowiskowe (mróz, chemikalia, olej, wysoka temperatura, smary itp.). Jeżeli nóż jest składany, powinien mieć możliwość szybkiego rozłożenia jedną ręką oraz bardzo pewną blokadę wykonaną ze szczególną starannością. Ostrze powinno zapewniać dobrą penetrację, poprzeczną wytrzymałość przy podważaniu obiektów oraz powinno posiadać profil zdolny do szybkiego i głębokiego cięcia. Co więcej, nóż taki powinien być wyposażony w system przenoszenia umożliwiający codzienne, wygodne, umożliwiające natychmiastowy dostęp i często skryte przenoszenie. Niestety, dużo łatwiej to powiedzieć niż zrobić...


cqb1_4.jpg (40489 bytes)Klinga: CUDA CQB1 ma konstrukcję typu full-tang co daje mu dużą wytrzymałość i pewność, że nie ma znanego z innych konstrukcji słabego punktu na łączeniu rękojeści z ostrzem. Klinga wykonana jest ze stali ATS-34 - więc o wytrzymałość ostrza nie trzeba się martwić. Matowe wykończenie powierzchni bead-blast powoduje, że klinga nie odbija światła tylko je rozprasza a więc nóż na pewno nie będzie słał w letni dzień "ostrzegawczych" odblasków słonecznych. Ponadto takie wykończenie sprzyja trzymaniu się na klindze ochronnej warstwy oliwki co oczywiście zabezpiecza nóż przed rdzą. Klinga ma długość prawie 6 cali i kształt spear point. Obustronny szlif wklęsły i długie fałszywe ostrze powodują, że nóż dobrze tnie oraz nieźle penetruje przy pchnięciach. Grubość 0.160" pozwala zapomnieć o takich problemach jak możliwość złamania klingo np. przy awaryjnym wyłamywaniu drzwi w samochodzie. Dostępna jest także mniejsza wersja noża oznaczona CUDA CQB-2 z klingą o długości 4 cale - to propozycja dla "cywilnych" użytkowników, którzy chcą mieć zawsze pod ręką mocną, pewną i ostrą klingę.

Rękojeść: Wykonana jest z micarty, a dokładnie z wielu warstw nylonowej tkaniny prasowanej z żywicą epoksydową pod wysokim ciśnieniem. Jest to materiał w zasadzie niezniszczalny i odporny na wszelkie niekorzystne warunki środowiskowe. Powierzchnia okładzin wykończona jest antypoślizgową teksturą 3D typu grip-guard - daje więc bardzo dobre tarcie i kontakt z rękojeścią. Nawet mokry nóż nie ma szans na wyślizgnięcie się z trzymającej go dłoni. Okładziny przymocowane są do klingi dwoma grubymi nitami z hartowanej stali. Rękojeść jest prosta w kształcie, ma zaokrąglone krawędzie i lekko zaznaczoną integralną gardę. Razem z ząbkowaniami wyfrezowanymi w stali na grzbiecie chwytu oraz pod kciukiem dają w przypadku mokrej, spoconej czy ubrudzonej smarem ręki pewność chwytu i nie pozwolą ześlizgnąć się dłoni na ostrze nawet podczas mocnego uderzenia nożem. Dodatkowo w tylnej części rękojeści przewiercono otwór do przeciągnięcia linki zabezpieczającej.


cqb1_1.jpg (45767 bytes)Pochwa: stanowi ona jeden z ważniejszych elementów opisywanego modelu, gdyż to właśnie pochwa decyduje o wygodzie i pewności noszenia, a także o możliwości szybkiego dobycia noża z klingą stałą. Projekt pochwy Camillus zlecił firmie Blade-Tech znanej z opracowywania doskonałych pochew i kabur wykonywanych na indywidualne zamówienia. Sama pochwa wykonana jest z wytrzymałego kydexu metodą formowania termicznego. Pozwala ona bardzo bezpiecznie nosić nóż przy pasku, przy szelkach lub kamizelce taktycznej - także w pozycji odwróconej. Blade Tech daje gwarancję, że nóż noszony w pozycji odwróconej (rękojeścią do dołu) nie wysunie się nawet podczas mocnego przyziemienia podczas lądowania ze spadochronem. Nie muszę chyba dodawać, ze jest to konieczne aby nóż mógł znaleźć się na wyposażeniu oddziałów specjalnych szybkiego reagowania, zwiadu i podobnych formacji. Wysunięcie noża możliwe jest albo poprzez szybkie, mocne szarpnięcie, albo po włożeniu kciuka w specjalnie zaprojektowane wycięcie między dwoma arkuszami kydexu. Pochwa ma oczywiście otwór odprowadzający wodę, który usytuowany jest przy czubku noża po wewnętrznej stronie. Na brzegach pochwy wywiercone są otwory o takim rozstawie, aby możliwe było zainstalowanie uniwersalnego systemu noszenia Tech-Lock. Ten zaprojektowany i opatentowany przez Blade-Tech system dopinania noża umożliwia noszenie CQB1 w DOWOLNEJ pozycji, a więc klasycznie, odwrotne, skośnie "w górę" oraz "do dołu", poziomo przy pasku oraz poziomo ponad paskiem (np. na plecach). Do tego ma możliwość szybkiego dopinania i odpinania noża a także możliwość regulacji do szerokości noszonego paska. Powiem krótko - jest to aktualnie najnowszy i najlepszy system przypinania tego typu noży od pasa jaki istnieje. Dodatkowo pochwa wyposażona jest w specjalną pętlę pozwalającą nosić nóż wewnątrz spodni przytroczony do paska tak, że możliwe jest szybkie wyszarpnięcie noża z pochwy. Można nóż nosić w ten sposób na boku lub na plecach, czyniąc go prawie niewidocznym pod grubym swetrem czy bluzą. Pochwa na piątkę z plusem - nie wiem, czy nie najlepsza z obecnie produkowanych!


cqb1_2.jpg (31648 bytes)Zakres zastosowań: Jak już pisałem, nóż CQB1 to typowo bojowa maszyna. Nie jest to nóż użytkowy, wypadowy, campingowy... to narzędzie do walki wręcz - broń "ostatniej szansy". We wprawnych rękach może być szalenie skuteczny. Zapewnia świetny chwyt - zarówno prosty (sabre grip) jak też odwrotny (reverse grip). Długie i ciężkie ostrze daje duży zasięg cięcia - i to zadawanego z relatywnie dużą siłą. Oczywiście, nóż w rękach policjanta równie często może służyć do ratowania życia. A więc zadania takie jak wybicie szyby samochodowej, wyważenie okna, szybkie przecięcie pasów bezpieczeństwa, cięcie lin, kabli i podobne to dla CQB1 kaszka z mleczkiem. Należy tylko żałować, że z uwagi na wysoką cenę noże takie nie mają szans na znalezienie się na wyposażeniu operacyjnych jednostek policji w naszym kraju. Wiem natomiast, że CQB1 znajduje się na wyposażeniu kilku osób ze znanych firm o profilu "security" z Warszawy i Łodzi. Camillus CUDA CQB1 to wspaniałe połączenie wysokiej klasy materiałów, wiedzy o nożu taktycznym, doświadczenia projektanta oraz konkretnych funkcji. To nóż stworzony przez profesjonalistów dla profesjonalistów.

Piter

Długość całkowita:

11.00"

Długość ostrza: 5.80"
Grubość ostrza: 0.160"
Materiał ostrza: ATS-34
Materiał okładzin: micarta
Pochwa: kydex, multi-position

Home