Makarov - klasyka zza Buga

makarov_1.jpg (125234 bytes)Ten słodki ciężar... Dla większości strzelców nie ma nic przyjemniejszego niż poczuć w dłoni ciężar broni i ten zimny dotyk stali… pistolet pneumatyczny Makarov dostępny od pewnego czasu na naszym ryku broni GL oferuj właśnie to uczucie. Już przy pierwszym chwycie za tą „klamkę” nie można oprzeć się wrażeniu, iż strzelec ma do czynienia z prawdziwą, ostrą bronią, a nie z pistoletem na dwutlenek węgla. Wrażenie jest jak najbardziej uzasadnione, gdyż wg producenta do pistoletu pneumatycznego Makarov zastosowano materiały, technologię, a nawet część gotowych elementów wziętych wprost z linii produkcyjnej oryginalnej broni ostrej, powstających z resztą w tych samych zakładach. Dodając do tego zgodność projektową z pierwowzorem otrzymuje się perfekcyjną replikę broni ostrej, z której przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, można postrzelać w ogrodzie czy na działce odreagowując w ten sposób ciężki dzień spędzony w pracy. Przejdźmy jednak do konkretów.


makarov_3.jpg (54400 bytes)Konstrukcja: Pistolet Makarov swoim układem konstrukcyjnym nie odbiega od oryginału. W metalowym szkielecie osadzona jest na stałe ciężka, stalowa lufa. Za lufą umieszczony jest mechanizm kurkowy, służący do zbijania iglicy. W szkielecie osadzony jest też mechanizm spustowy. Osłona spustu jest ruchoma, i dzięki niej, tak jak w oryginale, możliwe jest rozłożenie pistoletu na podstawowe części. Na rękojeści osadzona jest nakładka z tworzywa o mocno radełkowanej powierzchni dla zapewnienia mocnego chwytu. W rękojeści umieszczony jest pełnowymiarowy magazynek, mieszczący 13 sztuk amunicji (stalowe kulki BB w kalibrze 4,5mm) oraz 12-gramowy zasobnik z CO2 i zawór dozujący gaz. Ostatnim elementem jest zamek, który porusza się na lufie i podparty jest solidną sprężyną powrotną (siła tej sprężyny pozwala domniemywać, iż jest to także jeden z oryginalnych elementów przejętych z broni ostrej). W zamku osadzono motylkowy bezpiecznik (działa dość twardo, ale skutecznie) oraz iglicę, przenoszącą uderzenie kurka na zawór dozujący CO2 z kapsuły umieszczonej w magazynku. Na zamku znajduje się nieruchoma metalowa muszka oraz szczerbinka, którą można przesuwać w poziomie z uwagi na zamocowanie jej na tzw. „jaskółczy ogon”. Wszystkie metalowe elementy są polerowane i elegancko oksydowane na czarno. Prawdę mówiąc, oksyda wykonana jest dużo lepiej niż się tego spodziewałem - duży plus za efekt wizualny i zabezpieczenie antykorozyjne stalowych powierzchni!

Konstrukcja pistoletu umożliwia jego szybkie rozłożenie na podstawowe elementy: szkielet z lufą, magazynek, zamek i sprężynę powrotną, np. w celu konserwacji posezonowej lub doraźnego przeczyszczenia broni w polu - w tym celu producent dołącza do broni wycior (niby drobiazg, ale jaki to miły akcent). Aby rozłożyć Makarova należy:
a) zabezpieczyć broń
b) wyjąć magazynek z rękojeści
c) odciągnąć zamek do tyłu
d) trzymając zamek odciągnięty należy pociągnąć do dołu kabłąk spustowy
e) odciągnąć zamek do samego końca, unieść jego tył i zsunąć zamek z lufy do przodu


makarov_2.jpg (48785 bytes)No to strzelamy...: Pistolet Makarov to broń typu SA/DA a więc pozwala strzelać zarówno w precyzyjnym trybie z odciąganym ręcznie kuriem (Single Action) jak też umożliwia podjęcie szybkiego strzelania z samonapinaniem (Double Action). Aby rozpocząć strzelanie należy załadować broń. W tym celu należy umieścić zasobnik z CO2 w magazynku i dokręcić go śrubą aż do przebicia kapsuły i uszczelnienia jej szyjki w gnieździe zaworu. Następnie należy odciągnąć kciukiem do dołu posuwacz kulek w magazynku i załadować do magazynka 13 stalowych kulek BB w kalibrze 4,5mm. Tak załadowany magazynek należy umieścić z rękojeści, zatrzasnąć, przeładować broń zamkiem i po odbezpieczeniu już można strzelać. Z praktyki dodam, iż najlepiej zaopatrzyć się w dobry jakościowo gaz CO2 z nie wielkim dodatkiem oliwki konserwującej (np. Crosman Powerlet) oraz w wysokiej jakości, powlekane miedzią lub cynkiem kulki. Uniknie się w ten sposób zacięć i nadmiernego zużycia broni i podniesie celność strzelania.

Po przeładowaniu zamkiem broń przygotowana jest do strzelania w trybie Single Action, czyli kurek jest odciągnięty a droga spustu skrócona. Po wycelowaniu pozostaje tylko ściągnąć spust i pada pierwszy strzał. Kolejne strzały oddawane są już w systemie Double Action, czyli ściągany spust napina na pierwszym odcinku swojej drogi kurek zanim padnie strzał. Ta broń na prawdę szybko strzela - w trybie Double Action Makarov umożliwia opróżnienie w kierunku celu całego magazynka w czasie zaledwie kilku sekund! Strzelcy preferujący strzelanie nie tyle szybkie, co spokojne i precyzyjne, mogą wybrać tryb Single Action i napinać kurek ręczne po każdym strzale. Dzięki temu siła spustu jest znacznie mniejsza, a jego droga krótsza, co w połączeniu z dokładnym mierzeniem każdego strzału znacząco poprawia celność i pozwala bez problemu zmieścić ciasno wszystkie trafienia w puszce coca-coli na dystansie 10 metrów.


makarov_5.jpg (70595 bytes)That's cool...: Strzelanie z Makrova wciąga! W ciągu jednego weekendu zużyłem kilka paczek amunicji i całą górę kapsułek z CO2. Pozwoliło mi to poznać dość dobrze tą broń i mogę podzielić się swoimi przemyśleniami na jej temat. Makarov najlepiej sprawdza się jako broń do szybkiego, instynktownego, strzelania. Duża masa i realistycznie dobrana siła spustu pozwalają bardzo dobrze poczuć, na czym polega różnica w strzelaniu z precyzyjnej zawodniczej broni a strzelaniu z pistoletu o przeznaczeniu wojskowym. Zapewniam, iż już pół godziny spędzone na intensywnym strzelaniu daje niezły trening mięśniom dłoni i przedramion. Pistolet ten nie jest wyposażony w system blow-back, a więc nie cofa zamka po każdym strzale. Ujmuje to nieco realizmu strzelaniu, ale ma dwie niepodważalne zalety. Po pierwsze, zawór nie podaje gazu do systemu cofania zamka a przez to dużo oszczędniej gospodaruje gazem CO2 i pozwala na oddanie około 70-80 strzałów o pełnej mocy (oczywiście w zależności od temperatury otoczenia). Dzięki temu koszt eksploatacji tej broni jest akceptowalny przez większość strzelców szukających broni rekreacyjnych i nie jest aż tak duży, jak mógłby być w przypadku zastosowania systemu blow-back. Po drugie, mówiąc „strzał pełnej mocy” mam na myśli prędkość kulki wynoszącą około 140m/s! To całkiem sporo jak na tego typu broń. Jest to prędkość na tyle duża, iż pozwala prowadzić bardzo celny ogień do celów typu puszki, pomidory itp. na dystansie 10 metrów. Oczywiście zasięg Makarova jest znacznie większy, ale na dystansie 20 czy 25 metrów celność broni spada dość wyraźnie (ale w tarczę "sylwetkową" typu IPSC to spokojnie się trafi). Należy jednak zachować pełną ostrożność podczas strzelania (duży kulochwyt i okulary strzeleckie), gdyż stalowa kulka wystrzelona z Makarova może zrobić poważną krzywdę postronnym osobom nawet na większym dystansie np. przy trafieniu w oko lub zrykoszetować w kierunku strzelca z podobnym skutkiem.


makarov_4.jpg (54109 bytes)Konserwacja: Makarov, jak każda broń wojskowa, jest zbudowany solidnie i wytrzyma szorstkie traktowanie. Jednak, aby osiągnąć najlepsze wyniki w strzelaniu, należy zaopiekować się nieco posiadaną bronią. Pistolet przychodzi od producenta zapakowany tak, jak broń trafiająca do rosyjskiego wojska i oddziałów policji, a więc zawinięta w natłuszczony pergamin i w tekturowym pudełku. Do broni dołączony jest mosiężny wycior, o czym już wspominałem. Po wyjęciu z pudełka i odwinięciu pergaminu broń należy dobrze wytrzeć z oliwy kawałkiem bawełnianej szmatki, potraktować od zewnątrz dobrą oliwką do broni i lekko przetrzeć. Ponieważ większość elementów wykonanych jest ze stali, warto zadbać o to, aby nie pojawiły się na czarnej oksydzie ogniska powierzchniowej rdzy. W tym celu wystarczy pamiętać, aby po każdym strzelaniu przetrzeć od wierzchu broń oliwką i czystą bawełnianą szmatką. Od czasu do czasu, szczególnie po ostrzejszym strzelaniu w warunkach terenowych, polecam rozłożenie broni, wytarcie starej oliwki i przeoliwienie dobrą oliwką do broni sprężyny powrotnej, szkieletu (elementów, na których porusza się zamek) i wnętrza zamka. Można także przeczyścić lufę wyciorem z kroplą oliwki. Konserwacja zaworu dozującego polega główne na przestrzelaniu broni od czasu do czasu specjalnym nabojem czyszczącym z dużą zawartością oliwki silikonowej - raz na 50 zwykłych naboi CO2 powinno w zupełności wystarczyć.

Na zakończenie... Makarov to pistolet, z którego strzelanie sprawia sporo satysfakcji. Masa, chłód stali, militarny rodowód i świadomość, iż podzespoły tej wiatrówki są wzięte z ostrej broni dają jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne wrażenie i są powodem ekscytacji większości z nas. To solidna broń, o sylwetce natychmiast rozpoznawalnej przez większość adeptów sztuki strzeleckiej. Wyposażenie broni w opcjonalne szelki i kaburę podnosi jeszcze bardziej realia strzelania. Makarov to bardzo miła rekreacyjna broń, z której przy zachowaniu wszelkich względów bezpieczeństwa, można bez problemu postrzelać na działce, w ogródku za domem czy na łonie natury za miastem. Mimo dość sceptycznego nastawienia do rosyjskiej broni musze jednak stwierdzić, iż inżynierowie z zakładów Baikal wykonali kawał dobrej roboty konstruując opisywany pistolet i mogę z czystym sumieniem polecić go jako rekreacyjną broń. Makarov pozwoli także zaspokoić „combatowe” potrzeby tych z nas, którzy lubią wnieść do swojego strzelania nieco więcej akcji, i którym zależy na jak najwierniejszym odtworzeniu wszelkich szczegółów ekwipunku, jakim się posługują.

tekst i zdjęcia: Piter


Home