Luminox NS3000 SEAL Dive Watch


luminox_01.jpg (33701 bytes)Luminox jest marką należącą do tego samego, szwajcarskiego koncernu co Swatch. Zegarek NS3000 powstał jako odpowiedź na zapotrzebowanie armii Stanów Zjednoczonych na pewny, lekki i wytrzymały lecz prosty zegarek etatowy dla Navy Seals. Wstępnie zegarek miał być produkowany tylko dla US Army lecz względy ekonomiczne (propozycja redukcji ceny o połowę!) zaowocowały tym, iż Lumonox może być sprzedawany bez żadnych ograniczeń także na rynku cywilnym. Nieco więcej o samej firmie i ich związku z armią USA można znaleźć na stronie internetowej producenta www.luminox.com. Myślę, że z uwagi na to co oferuje ten zegarek, wart jest zamieszczenia tutaj jego krótkiej charakterystyki.


luminox_03.jpg (40257 bytes)Zegarek dostarczany jest w miękko wyłożonym, mocnym, stalowym futerale z logo producenta oraz znakiem Navy Seals. Sam zegarek Luminox NS3000 posiada kopertę i obrotowy jednokierunkowo bezel wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego o strukturze wzmocnionej mikrowółknami z włókna szklanego. Pasek wykonano z miękkiego tworzywa Arnitel będącego czymś pośrednim między gumą a plastikiem i wyposarzono go w szeroką stalową sprzączkę. Jest sprężysty, wytrzymały, nie pęka i co ważne dobrze trzyma się pianki nurkowej. Od wierzchu zegarek chroni grube szkło mineralne, a od spodu gruba stalowa płytka przymocowana czterema śrubami do koperty. Wewnątrz umieszczono szwajcarski mechanizm kwarcowy rodem z fabryki Swatch'a - wytrzymały na wstrząsy, upadek i działanie pola magnetycznego. Bateria zapewnia mu zapas energii wystarczający na około 4-5 lat chodzenia. Mechanizm wyposażony jest w trzy wskazówki (godzinową, minutową i sekundnik) a także w datownik. Tarcza Luminox'a może być czarna, biała, khaki, niebieska, żółta lub czerwona - jednak większość (75% całej produkcji i wszystkie dostarczane dla wojska) stanowią zegarki z czarną tarczą. Na obwodzie zaznaczone są dużymi cyframi arabskimi godziny od 1 od 12 oraz pomniejszone od 13 do 24. Jest też godło "Luminox" oraz w modelu NS3000 napis "Navy Seals", oznaczenie wodoszczelności 200m/660ft i małymi literam "Swiss made".  Właśnie bardzo dobra wodoszczelność była oczywiście jedenym z podstawowych parametrów jakim miał się charakteryzować nowy zegarek dla Seals'ów. Luminox NS3000 jest uszczelniany podwójnymi o-ringami zarówno pod stalową płytką z tyłu zegarka jak też przy koronce do ustawiania zegarka. Zegarek ten polecany jest także jako zegarek nurkowy i termin "wodoszczelny" oznacza w tym przypadku dokładnie to - WODOSZCZELNY. Bez najmniejszych obaw można z nim nurkować na duże głębokości, gdyż przed opuszczeniem fabryki każdy zegarek jest testowany na ciśnienie 20 atmosfer, a tyle właśnie panuje na głębokości 200m. Następną istotną zaletą NS3000 dla nurka jest wyskalowany w minutach obrotowy bezel, który pozwala bez najmniejszych problemów odliczać czas przystanków dekompresyjnych na kolejnych głębokościach. Wystarczy zgrać wskazówkę minutową z ustawieniem "zero" na pierścieniu i już wskazówka odlicza minuty, które można bezbłędnie odczytać na bezelu. A wiadomo, że każdy błąd w czasie dekompresji może być fatalny w skutkach...


luminox_02.jpg (19102 bytes)Luminox ma jeszcze jedną cechę, która odróżnia go od innych, podobnych zegarków, i która właśnie zadecydowała o jego sukcesie. A mianowicie możliwość pełnego operowania zegarkiem w nocy - luminescencja. Część zegarków ma podświetlaną tarczę, ale wymaga to użycia drugiej ręki. Gorzej, jak jest w niej MP-5. Większość zegarków nurkowych wyposażona jest też w plamki fosforyzujące (wymagające wstępnego naświetlenia), ale te świecą wyraźnie co najwyżej przez godzinę lub czasem dwie od naświetlenia. Twórcy Luminox'a poszli o krok dalej i wyposażyli zegarek w trytowe źródła światła! Na każdej ze wskazówek oraz na markerach godzin umieszczone są świecące na zielono ampułki trytowe, podobne do tych instalowanych w nowoczesnych celownikach w broni SigSauer czy HK. Marker godziny dwunastej świeci natomiast na łatwo odróżniający się, pomarańczowy kolor. Dodatkowo obrotowy bezel wyposażono w pojedynczą, osłoniętą stalową osłonką, większą niż pozostałe, kapsułkę trytową świecącą na zielono. Tryt zawarty w kapsułkach pobudza do świecenia fluorescencyjną farbę, jaką pokryte są od wewnątrz szklane kapsułki. Świecenie zachodzi tu bez żadnej potrzeby wstępnego naświetlenia zegarka a kapsułki zachowują jasność nawet po 48... latach ciągłego świecenia! Jak się to dzieje? Otóż tryt zawarty w kapsułkach promieniuje i pobudza fluorescencyjną farbę do świecenia (z mocą podobną do promieniowania naświetlonych plamek fosforyzujących w klasycznych zegarkach). Czas połowicznego rozpadu trytu wynosi 12,5 roku. Oznacza to tylko tyle, że po 12,5 roku zostaje go połowa, po kolejnych 12,5 roku połowa tego co było czyli 1/4 początkowej masy, po kolejnych 12,5 roku 1/8 aż wreszcie, po 50 latach zostaje 1/16 początkowej masy. Jednak nawet ta 1/16 część ma wystarczającą moc do pobudzenia fluorescencyjnej farby kapsułek do świecenia! Oczywiście nasuwa się pytanie, czy to nie jest aby niebezpieczne? Oczywiście, że nie. Właściwości promieniotwórcze tej śladowej ilości trytu są nie większe od fosforyzujących plamek w większości zegarków. Poza tym, ręka chroniona jest przez dwumilimetrowy stalowy dekielek na spodzie zegarka, zatrzymujący (jak każdy metal) tak lekkie promieniowanie w stu procentach. Oczywiście zegarek przeszedł też BARDZO restrykcyjne szwajcarskie normy bezpieczeństwa dla zdrowia.

Luminox to typowy zegarek pola (w domyśle - pola walki). Wytrzymały, precyzyjny jak na szwajcara przystało, niezawodny. Jest to jeden z niewielu zegarków, które ZAWSZE I W KAŻDYCH WARUNKACH pokażą godzinę. W środku nocy w górach, w sztormie na morzu czy 100 metrów pod wodą w czasie nocnego nurkowania. Bez żadnych kombinacji - po prostu patrzysz i jest. Użytkuję go głównie na wszelkich wypadach, wyjazdach, rejsach czy też choćby na nocnych wyprawach na ryby. Nigdy mnie nie zawiódł, a bynajmniej nie dbam o niego szczególnie mocno. Ma już na sobie kilka płytkich rys, niejedno ze mną przeszedł w wodzie i na lądzie. Był w błocie mazurskich bagien, na Orlej Perci w Tatrach, a nawet w piachu Afryki - i wciąż pracuje bez zastrzeżeń. Luminox to po prostu bezkompromisowa maszyna do odmierzania czasu w każdym miejscu na ziemi - sprawdzona, przetestowana i zatwierdzona przez US Navy Seals (wg kodyfikacji NATO: MIL Spec # W-4637 4F).

tekst i zdjęcia: Piter


Home