Weihrauch HW 77 K


hw77ss.jpgHW77 zasługuje na miano wiatrówki stulecia. Celna, silna, niezawodna... czy tak? Przekonaj się sam czytając ten opis, a jeszcze lepiej stając się jej posiadaczem (w wersji GL dostępnej także bez zezwolenia)!

Konstrukcja: Rodowód HW77 sięga lat 80-tych i od tego czasu (choć wciąż udoskonalana) pozostaje niedoścignionym wzorem w konstrukcji precyzyjnej sprężynowej broni pneumatycznej Field Target. Lufa, dźwignia napinająca oraz szkielet wykonane są ze stali. Stalowy tłok zakończony silikonową uszczelką porusza się w precyzyjnie wykonanym stalowym cylindrze, a dopiero ten osadzony jest ruchomo w cylindrze zewnętrznym (szkielecie). Gwintowana lufa wykonana w zakładach Weihrauch'a posiada 12 bruzd i gwint prawoskrętny ze skokiem 35cm. Odmiana GL, dostępna w Polsce bez zezwolenia,  posiada lufę niegwintowaną. Długość lufy to 47cm w wersji standardowej oraz 37cm w wersji skróconej "K". Wszystkie lufy instalowane w wiatrówkach HW77 (a także w innych wiatrówkach Weihraucha) są zakończone zwężeniem wylotowym (tzw. czok) co zwiększa celność broni. Lufa osadzona jest na stałe w szkielecie broni i nie ma możliwości jej wymiany. Wewnątrz szkieletu porusza się cylinder z tłokiem tworząc ruchomą komorę sprężania. Napinanie broni odbywa się przy pomocy dodatkowej, dolnej dźwigni znajdującej się pod lufą. Jest to podyktowane tym, że producent chciał zapewnić stałość układu "lufa - szkielet - celownik optyczny", co oczywiście zwiększa precyzję i powtarzalność kolejnych strzałów. Broń wyposażona jest w automatyczny bezpiecznik znajdujący się na końcu modułu zamykającego szkielet. Bezpiecznik jest "jednorazowy", tzn. po odbezpieczeniu należy oddać strzał, gdyż nie ma możliwości ponownego zabezpieczenia broni. Spust jest znanym w świecie broni pneumatycznej w pełni regulowanym modelem RECORD. Łoże w wersji standard wykonane jest z buku i pokryte twardym, akrylowym, matowym lakierem. Muszka jest zintegrowana w jeden blok z zatrzaskiem dźwigni napinającej. Szczerbinka jest w pełni regulowana i posiada cztery zmienne kształty szczeliny.


Wykonanie: Sam wygląd przywodzi na myśl karabin typu Winchester z czasów dzikiego zachodu a nie wiatrówkę. Broń jest dość długa i ciężka (prawie 4,1kg), ale przesunięty ku tyłowi środek ciężkości powoduje, że leży w rękach bardzo stabilnie. Broń wykonana jest z "niemiecką precyzją" a dbałość o każdy element widoczna jest na każdym kroku. Wypolerowane powierzchnie stalowe oksydowane są w niemiecki sposób na głęboką czerń, bez błękitnego odcienia znanego z wykonań angielskich. Komora sprężania oraz tłok wytoczone są z nierdzewnej stali i po wypolerowaniu pozostawione w naturalnym, srebrnym kolorze. Uszczelka tłoka wykonana jest z tworzywa sztucznego na bazie silikonu co daje dużą żywotność i bardzo mocne uszczelnienie podczas strzału. Lufa osadzona jest precyzyjnie na stałe i tworzy ze szkieletem sztywny układ. W duraluminiowy moduł muszki wbudowany jest zatrzask dźwigni napinającej. Sama muszka, frezowana ze stopu duralowego, przykręcona jest do modułu za pomocą śruby torx. Nastawna szczerbinka przytwierdzona jest do duralowego modułu i osadzona na szynie do montażu celownika optycznego. Bukowe, lakierowane na matowo łoże zakończone jest miękką, gumową stopką tłumiącą odrzut broni. Chwyt pistoletowy jest rzeźbiony i także zakończony czarną stopką. Generalnie wykonanie jest bardzo solidne i precyzyjne i nie pozostawia nic do życzenia.


Działanie: Aby przygotować HW77 do strzału należy zwolnić zatrzask pod muszką i napiąć dźwignię napinającą aż "zaskoczy" w tylnim położeniu. Wymaga to sporej siły, gdyż sprężyna w nowych HW77 jest zdecydowanie silniejsza niż w modelach sprzed kilku lat (Wg producenta aktualnie sprzedawana HW77 osiąga prędkość wylotową 295m/s, a poprzednia wersja osiągała o 30m/s mniej). Przy napinaniu cofa się cała komora sprężania z tłokiem, następuje zabezpieczenie bezpiecznika i jednocześnie odsłania się wlot lufy. Po napięciu sprężyny należy załadować śrut bezpośrednio do lufy i zamknąć broń. W czasie gdy broń jest otwarta (z napiętą sprężyną) specjalny układ zabezpieczający zwany anti beartrap dba o to, aby przypadkowe ściągnięcie spustu nie pozbawiło nas cennych palców. Podczas zamykania broni komora porusza się w szkielecie i uszczelnia połączenie z lufą. W czasie powrotnego ruchu komory do przodu, gdy tłok zostaje w napiętym tylnim położeniu, do komory sprężania zostaje zassane powietrze. Zatrzaśnięcie dźwigni powoduje również zwolnienie systemu chroniącego palce. Pozostaje już tylko odbezpieczyć broń, wycelować i ściągnąć spust.


Spust: Spust HW77 jest pozbawiony najmniejszych luzów. Całkowicie metalowy, regulowany model RECORD jest przez wielu uważany za najlepszy mechanizm spustowy w silnych wiatrówkach sprężynowych. Spust wiatrówki o mocy takiej jak HW77 przenosi bowiem na swoim ostatnim stopniu bardzo duże obciążenia, zdecydowanie większe niż spusty wyczynowych karabinków do strzelania na 10m, i to jest największym problemem przy konstruowaniu mechanizmu spustowego. Regulacja odbywa się w dwojaki sposób. Podstawowa śruba regulacyjna widoczna jest za spustem i do jej regulacji używa się małego płaskiego śrubokrętu wkładanego przez otwór w osłonie spustu. W ten sposób reguluje się siłę spustu (proporcjonalnie obu stopni). Natomiast po zdjęciu osłony uwidacznia się druga śruba regulacyjna (imbus 2,5mm) służąca do zmiany proporcji drogi pierwszego i drugiego stopnia spustu. Tak dobrane regulacje pozwalają kontrolować zarówno siłę jak również drogę spustu NA OBU STOPNIACH! Nie jest to często spotykane w silnej broni sprężynowej. Zakres regulacji jest dość duży i powinien zadowolić każdego strzelca. Regulacja pozwala także na zmianę charakteru spustu z dwustopniowego na jednostopniowy, preferowany często przez konserwatywnych strzelców z wysp brytyjskich. Oczywiście na rynku angielskim i amerykańskim dostępna jest cała gama zestawów "tuningowych" do spustu typu Record, a także zamienne elementy, jak profilowane zgodnie z upodobaniami strzelca jezyki spustowe czy śruby regulacyjne. Są one często wykonywane ze szlachetniejszych metali niż oryginalnie, np. ze specjalnego brązu, często pokrywanego chemicznie powłokami przeciwutleniającymi z chromu lub ze złota...


No to strzelamy: Strzelanie z HW77 to czysta przyjemność. Podczas strzału nie słychać żadnych dziwnych dźwięków, żadnych zgrzytów czy dzwonienia znanego z niższych jakościowo wiatrówek. Strzał jest czysty i suchy. Nie jest bardzo głośny, chociaż strzelając z wersji gładkolufowej w terenie zabudowanym (np. na działkowiskach) słychać wyraźne echo i pogłos idący od ścian otaczających budynków. Poprzez odpowiedni dobór masy i interakcji wewnętrznych elementów inżynierowie z Mellrichstadt osiągnęli zadziwiająco mały odrzut broni oraz bardzo dużą stabilność podczas strzału. Pomaga to wydatnie w celnym strzelaniu oraz daje możliwość instalowania na broni wyszukanych celowników optycznych bez obawy o ich "życie". Po doświadczeniach z HW77 stwierdzam, że broń zachowuje się dużo spokojniej przy strzelaniu z ciężkiego śrutu, takich jak H&N Barracuda, Silver Piont czy doskonały Field Target Trophy.  Przy rekreacyjnym strzelaniu bardzo dobrze sprawdzają się standardowe mechaniczne przyrządy celownicze. Wykonanie ich gwarantuje świetną celność w całym zakresie odległości, a więc nawet do 50 metrów! Muszka i szczerbinka są frezowane z metalu co dało w wyniku bardzo ostre krawędzie ułatwiające precyzyjne celowanie. Obrotowa szczerbinka ma wycięcia w kształcie U, V oraz szerokiej i wąskiej prostokątnej szczerby. Dodatkowo do HW77 można zainstalować przyrządy wyczynowe, czyli muszkę tunelową z wymiennymi insertami oraz przeziernik.


Wyniki strzelania: Co ta zabawka potrafi? Dużo - zwykle zdecydowanie więcej niż strzelec trzymający ją w ręku. Opisywana przeze mnie wiatrówka jest modelem gwintowanym, ale w dalszej części opisu poświęcę też sporo uwagi jej gładkolufowej wersji. Po wyposażeniu HW77 w dobry celownik optyczny  z montażem (np. Bushnell Banner 4-12x40 + jednoczęściowy montaż) otrzymujemy wspaniałą, niezwykle celną broń spokojnie wystarczającą do wygrania zawodów Field Target Hunting. Natomiast założenie celownika o bardzo wysokim przybliżeniu (np. Night Force 8-32x50) daje w efekcie broń, która w rękach zdolnych strzelców wygrywa prawie połowę WSZYSTKICH zawodów Field Target - Open Spring Class. (BTW, drugą połowę wygrywają zawodnicy z AirArms TX200 - wiatrówką bardzo podobną do HW77). Zaraz przekonamy się ile można wyciągnąć ze standardowej wersji karabinka HW77. Najpierw jeszcze dobór odpowiedniej optyki i amunicji...

Do testów stosowałem celownik Simmons 6-18x40 ProAir o przybliżeniu ustawionym na 12 razy. Chcąc sprawdzić celność broni, a nie swoją rękę, strzelałem z siedzącej pozycji podpartej - tzw. siedzącej FT. Strzelałem ciężką amunicją H&N Barracuda o masie 10,35 grain, nieco lżejszą (ale nie lekką) H&N FT Trophy o masie 8,66 grain oraz lekką H&N Final Match 7,80 grain. Poniżej zamieszczam uśrednione wyniki skupienia c-t-c (center-to-center) z trzech serii pięciostrzałowych oddanych tą amunicją na różnych dystansach:

  H&N Final Match H&N FT Trophy H&N Barracuda
prędkość Vo 289m/s 273m/s 258m/s
dystans: skupienie c-t-c [mm] skupienie c-t-c [mm] skupienie c-t-c [mm]
10 m 4 5 5
20 m 7 9 10
30 m 15 14 14
40 m 37 25 23
50 m - 37 29

Takie wyniki osiągnąłem po wystrzeleniu wielu tysięcy śrutów z moje HW77. Choć nie idealne są zadowalające - a warto wiedzieć, że HW77 można po tuningu zmusić do skupienia rzędu 0,5" (12,7mm) na dystansie 50 metrów! HW77 jest więc wiatrówką nie tylko celną, a jedną z najcelniejszych sprężynówek na świecie. Celność zależy oczywiście od wielu czynników, takich jak amunicja, zastosowany celownik optyczny, dobry montaż, oraz najważniejsze - doświadczenie. Z powyższych wyników jasno wynika, że na małych i średnich dystansach najlepsze skupienie uzyskuje się strzelając średnio ciężkim śrutem H&N FT Trophy, natomiast na dużych dystansach widać przewagę ciężkiej Barracudy. Wynika to głównie z dużej masy śrutu, która daje dużą powtarzalność strzału oraz bardzo zmniejsza wpływ wiatru na lot ciężkiego pocisku. Oczywiście strzelanie ciężką amunicją wymaga nieco wprawy z uwagi na bardziej zakrzywioną trajektorię, najlepiej połączonej z odpowiednim celownikiem wyposażonym w system kompensacji opadu pocisku BDC (Bullet Drop Compensation). Natomiast do strzelania z otwartych przyrządów celowniczych, a więc na nieco mniejszych dystansach, polecałbym zdecydowanie lżejszą amunicję o płaskiej trajektorii, taką jak H&N FT Trophy czy nawet H&N Final Match. Takie wyniki raczej nie zaskakują, gdyż Barracuda do spółki ze śrutem Crosman Premier to śruty stosowane przez 99% zawodników Field Target na świecie i zdobywają wszystkie możliwe trofea.


Wyniki strzelania w wersji gładkolufowej: Z uwagi na ogromne zainteresowanie wiatrówkami gładkolufowymi miałem też okazję przetestowania gładkiej wersji HW77 GL dzięki firmie ALERT, której oferta znajduje się w sklepie na tych stronach. Gładki przewód lufy to jedyna różnica między wersją gwintowaną i GL - dostępną bez zezwolenia. Oznacza to, że do dyspozycji mamy tą samą, perfekcyjną broń. Silną, dobrze wykonaną, wyposażoną w doskonały spust i wygodne łoże.

Do testów stosowałem ten sam celownik Simmons 6-18x40 ProAir o przybliżeniu ustawionym także na 12 razy. Pozycja strzelecka to oczywiście siedząca FT. Strzelałem ciężką amunicją H&N Silver Point o masie 11,50 grain,  lżejszą H&N Barracuda o masie 10,35 grain, H&N FT Trophy o masie 8,66 grain oraz lekką H&N Final Match 7,80 grain. Poniżej zamieszczam wyniki skupienia c-t-c (center-to-center) moich NAJLEPSZYCH serii pięciostrzałowych oddanych tą amunicją na różnych dystansach:

  H&N Final Match H&N FT Trophy H&N Barracuda H&N Silver Point
prędkość Vo 292m/s 275m/s 252m/s 241m/s
dystans: skupienie c-t-c [mm] skupienie c-t-c [mm] skupienie c-t-c [mm] skupienie c-t-c [mm]
10 m 6 9 9 7
20 m 14 18 19 15
30 m 31 42 31 27

Tego można było się spodziewać. Wyniki HW77 GL są nieco gorsze niż HW77 w wersji gwintowanej. Jednak nadal celność pozostaje rewelacyjna - circa 4cm na 30m (z dobrą optyką i po treningu). Przedstawione tutaj wyniki osiągnięte zostały w idealnych warunkach. Co więcej jest to skupienie strzałów, a przy strzelaniu na różne odległości ważna jest również płaska trajektoria i wtedy dużo zyskuje się strzelając lżejszym śrutem. Jeżeli w planach nie ma celownika optycznego i strzela się na dystansie do 30 metrów (a jest tak w ponad połowie przypadków) bardzo dobrym rozwiązaniem jest lekki i średnio ciężki śrut (np. H&N Spitz Kugeln lub nawet Final Match). Jeżeli natomiast planowany dystans przekracza 30m i strzela się z optyką to zdecydowanie polecam wypróbować amunicję ciężką, jak H&N Barracuda. Generalnie moje zdanie jest bardzo proste: HW77 GL to bezwzględnie najcelniejsza gładkolufowa wiatrówka na rynku!


A może wersja Custom? HW77 należy do najchętniej i najczęściej tuningowanych wiatrówek na świecie. Ilość zestawów tuningowych, części zamiennych, up-grade'ów, specjalnych smarów i dodatków jest imponująca. Wersje specjalne HW77 firm takich jak SFS, B&M Modifications, Venom Custom Shop, Mac-1, James Maccarci czy AirgunWorks prześcigają się w  wykończeniach, tuningu mechanizmów wewnętrznych, grawerunkach i zdobieniach. Do najczęstszych tuningów HW77 należą:

  • 1. wymiana łoża na dopasowane indywidualnie do strzelca
  • 2. wymiana uszczelek, smarów oraz sprężyny głównej
  • 3. tuning spustu, wymiana języka spustowego
  • 4. instalacja urządzeń wylotowych z separatorami i kompensatorami
  • 5. skracanie lufy, recrowning oraz polerowanie przewodu lufy (lapping)

Wiatrówka idealna? W zasadzie tak. Fantastyczne celna, silna, o bardzo eleganckiej linii. Broń najlepszych zawodników Field Taret Spring Class na świecie. Jedna z najczęściej sprzedawanych wiatrówek na świecie. A przy tym wszystkim relatywnie niedroga. Co więcej zawsze można coś w niej zmienić, dokupić, poprawić... lista możliwości jest wręcz niewyczerpana. Chcesz być pewien, że masz broń o NAJLEPSZYCH parametrach? Bierz HW77 i z głowy!

Piter


Home