FAQ, czyli o co najczęściej pytacie w e-mail'ach


Pytanie: Chcę kupić wiatrówkę - co mam wybrać?

Odpowiedź: Przede wszystkim musisz zdecydować do jakich celów potrzebna ci jest wiatrówka i ile możesz na nią przeznaczyć i czy chcesz karabinek czy pistolet? Jeżeli ustalisz te trzy sprawy wybór będzie o wiele łatwiejszy. Samo pytanie "jaką mam kupić wiatrówkę" to jak pytanie z serii "jaki mam kupić samochód". Trzeba je nieco sprecyzować...


Pytanie: Mam 2000zł - co wybrać: HW77, Dianę 48 czy może Dianę 54?

Odpowiedź: Jeżeli chcesz silną i celną wiatrówkę GL to właściwie wybór to HW77, Diana 54 AirKing lub Diana48. Każda to kawał silnej maszyny, z regulowanym spustem, który można ustawić na lekki i krótki (taki tylko do "trącenia"). HW77 jest super-bronią, ale boczny naciąg ma też swoje zalety. Jak lubisz się położyć do strzelania to z HW77 jest to a) niewygodne, b) przy ładowaniu obróconej wiatrówki łatwo zgubić w trawie śrut. I szczególnie przy broni GL nie ma aż takiej różnicy, żeby się czymś za bardzo przejmować. Jak bierzesz wiatrówkę z "górnej półki GL", taką jak HW77 czy Diana48 lub Diana54, to dostajesz potencjalnie bardzo celna i mocną maszynę. Bardzo ważne są tu twoje upodobania, bo wpływają na "psychikę strzelania", a najgorsze to kupić coś, czego się nie chce nie lubi i nie ma przekonania o słuszności wyboru. Podoba ci się HW77 - no to dokonałeś wyboru. Wolisz kształt Diany - to bierz ja! Chcesz bezodrzutowej pracy - kupuj Dianę 54. Jak chcesz za to "poczuć strzał" to Diana 54 odpada... To naprawdę solidne i celne giwery. Którejkolwiek nie kupisz, na pewno ma większy potencjał od większości strzelców.


Pytanie: Jaki mam kupić pistolet na CO2? Walther, Colt czy może Beretta?

Odpowiedź: Walther CP99 to bron w zasadzie tak samo celna jak CP88. Nieco lepszą celność ma Beretta M92FS i COLT 1911, ale te kosztują około 800zł. Zależnie od tego, co wolisz z punktu widzenia estetyki masz wiec do wyboru mniejsze, bardziej kompaktowe CP88 i CP99 (oba mają taką samą celność i prędkość wylotową) oraz nieco celniejsze Beretta M92FS i Colt1911 (cięższe, większe i niestety droższe). Ale pamiętaj, ze celność zależy tez w dużym stopniu od twojego nastawienia, więc nie kupuj nigdy broni, która ci "nie leży". Wszystkie pistolety UMAREX są silne (100-125m/s), celne (chociaż nie tak jak HW40) i bardzo precyzyjnie wykonane. Zapewniają maksymalny realizm, tzn. strzelanie semi-auto, wygląd, ciężar, dźwignie, bezpiecznik TAK JAK W ORYGINALE. Działają tak jak ostre pierwowzory w trybie zarówno Double Action jak też Single Action (dużo precyzyjniejszy tryb). Przy broni na CO2 podstawa to dobry śrut (H&N Match High Speed) oraz jeżeli strzelasz w pomieszczeniu to OKULARY OCHRONNE (twoje oczy są chyba warte więcej niż 50zł). Kabura jest miłym i wygodnym dodatkiem. No i uczy szybkiego dobycia broni i złożenia się "z kabury" - a taka umiejętność już coś! Np. trening typu: Jesteś tyłem do tarczy, wyciągasz bron z kabury, półobrót i szybki dublet. To naprawdę nie takie łatwe.


Pytanie: Dlaczego nie piszesz nic o chińskich i rosyjskich wiatrówkach?

Odpowiedź: Mój serwis poświęcony jest wiatrówkom średniej i wysokiej klasy. Najtańsza broń chińska i rosyjska niestety nie jest w kręgu moich zainteresowań z uwagi na niskie osiągi i kiepską jakość wykonania. Wiem, że zakup takiej broni to nieraz jedyna możliwość postrzelania z pneumatyka, ale ja zawsze będę polecał broń dobrą, sprawdzoną i taką, na której się dobrze znam.


Pytanie: Jaki jest najcelniejszy pistolet GL?

Odpowiedź: Weihrauch HW40 PCA. Pełny opis znajdziesz tutaj.


Pytanie: Jaki jest najmocniejszy pistolet GL?

Odpowiedź: Weihrauch HW45. Pełny opis znajdziesz tutaj.


Pytanie: Jaka jest najmocniejsza wiatrówka GL?

Odpowiedź: Diana 48 lub Diana 54 (320m/s wg danych producenta). Nieznacznie tylko ustępują im HW85 i HW77 (295m/s wg danych producenta).


Pytanie: Jaka jest najcelniejsza wiatrówka GL?

Odpowiedź: Zależnie od twoich preferencji, nastawienia psychicznego i leżenia broni w ręku są to HW77, Diana 48 lub Diana 54. Odpowiedź podobna jak w pytaniu nr 2.


Pytanie: Czy wiatrówki gładkolufowe są dużo mniej celne od gwintowanych?

Odpowiedź: To zależy co masz na myśli. Wysokiej klasy karabinki pneumatyczne GL zapewniają bardzo dobre skupienie do około 40m i to moim zdaniem maksimum ich realnych możliwości. Oczywiście, można strzelać duuużo dalej, ale różnica celności broni GL i gwintowanej na dystansie 60 metrów może być nawet kilkukrotna. Przykładowo pistolet HW40 na dystansie 10m ma skupienie gorsze o 2-3mm od wersji gwintowanej, a to dla większości z nas różnica pomijalna. Z bronią długą jest bardzo podobnie. Jeżeli więc szukasz broni rekreacyjnej na działkę, to wiatrówka GL jest stworzona dla ciebie. A jak jedziesz na olimpiadę... to chyba musisz wybrać gwint ;)


Pytanie: Jakiego śrutu mam używać w mojej wiatrówce?

Odpowiedź: Wszystko zależy do mocy broni i średnicy drutu z którego wykonana jest sprężyna:
1. Najmocniejsze wiatrówki niemieckie (np. HW85, Diana48) można karmić dowolnym śrutem, byle nie był on za lekki. Nie polecam więc tutaj np. H&N Match HighSpeed ale H&N Match do karabinków powinien już być bezpieczny. Oczywiście z takich armat, posiadających sprężyny z grubego drutu, można bez obaw strzelać nawet z H&N Silver Point, który jest dobry szczególnie do strzelania w terenie odkrytym z uwagi na dużą jego odporność na wiatr.
2.Wiatrówki o prędkościach wylotowych 200-240m/s oraz wiatrówki hiszpańskie (GAMO, NORICA) mają sprężyny z cieńszego drutu i dla tego nie proponuję przekraczać masy śrutu 10,50 grain (np. H&N Barracuda) z uwagi na tzw. odbicie tłoka od czoła komory. Powoduje to szybkie zużycie sprężyny i spadek mocy. Śrut typu H&N Spiz Kugeln, Match, Field Target będzie tutaj idealny.
3.Wiatrówki o prędości wylotowej poniżej 200m/s oraz pistolety pneumatyczne wymagają lekkiego śrutu o maszi do 8,5 graim. A więc polecam H&N Match, Match HighSpeed (świetny do HW40 i pistoletów na CO2) oraz H&N Spitz Kugeln.
Na koniec: W dziale "AKCESORIA" jest tablica mas śrutu, która może być bardzo pomocna we wstępnym doborze amunicji. Najlepiej kupić kilka pudełek różych śrutów do danej wiatrówki, wypróbować je wszystkie i używać tego, który daje najlepsze skupienie.


Pytanie: czy strzelanie na sucho szkodzi mojej wiatrówce?

Odpowiedź: Strzelanie bez śrutu (na sucho) potrafi nieodwracalnie zniszczyć uszczelkę czołową tłoka, tłok oraz sprężynę w wiatrówce sprężynowej. Jeden czy dwa przypadkowe strzały to jeszcze nie tragedia, ale staraj się tego nie robić. Jeden strzał za dużo i twoja wiatrówka skończy u rusznikarza. A taki "remont generalny" może kosztować nawet 30% ceny nowej broni!
Jeżeli natomiast masz broń na CO2 lub na sprężone powietrze z butli lub pompki (np. HW40) to możesz czasem strzelić na sucho bez uszczerbku dla broni. Tylko po co? Hałasujesz, tracisz CO2 a nic nie osiągasz. Nie powinno być to regułą a producenci tego zwykle zabraniają.


Pytanie: Jaki celownik optyczny nadaje się do mojej wiatrówki sprężynowej?

Odpowiedź: Dobrej, uznanej firmy. Przykłądy takich producentów to Tasco, Simmons, Bushnell, Weaver, Leupold i wiele innych. Więcej znajdziesz w moim artykule o celownikach optycznych w dziale "AKCESORIA". Wystrzegaj się tandetnych, dalekowschodnich podróbek dostępnych czasem w okazyjnej cenie na bazarach. Poza napisem nie maja te lunety nic wspólnego z oryginałem.


Pytanie: Jaki montaż do celownika optycznego jest najlepszy?

Odpowiedź: Jeżeli masz silną wiatrówkę, to tylko montaż jednoczęściowy (np. HW-1 pasujący do 99% wiatrówek na naszym rynku) lub lepeij montaż DampaMount (z elastomerowym tłumieniem odrzutu). Takie montaże nie są tanie (350-450zł) ale jak zależy ci na zdrowiu lunety i celnym strzelaniu przez dłuuugi czas to może warto przemyśleć taki wydatek... Do słabszych wiatrówek (np. HW30, Diana 26) w zupełności wystarczy dobru montaż dwuczęściowy. Więcej znajdziesz w moim artykule o montażu celownikach optycznych w dziale "AKCESORIA".


Pytanie: Czy silny pistolet pneumatyczny (np. HW45) jest dobry do samoobrony?

Odpowiedź: ABSOLUTNIE NIE! Nigdy tego nie rób, gdyż wiatrówki GL to broń sportowa a nie obronna i co najwyżej rozwścieczysz przeciwnika lub zmusisz go do wyjęcia prawdziwej broni. Używana często subiektywna miara "moc obalająca" w przypadku pistoletu pneumatycznego jest duuużo mniejsza niż "moc obalająca" wałka do ciasta.


Pytanie: Gdzie kupić  wiatrówki takich firm jak AirArms, Theoben, Daystate czy BSA?

Odpowiedź: Niestety, najwyższej klasy angielska broń dostępna jest tylko w wersjach gwintowanych i wymaga indywidualnego importu. Można to zrobić, ale nie jest to ani łatwe ani tanie. Najlepiej zgłoś się z tym pytaniem do dobrego importera broni lub po prostu uzyskaj procedurę od odpowiedniego organu policji.


Pytanie: Czy można przywieźć sobie wiatrówkę GL z zagranicy?

Odpowiedź: GL to polski "wynalazek" i za granicą kupisz zwykle tylko broń gwintowaną (a ta wymaga w Polsce zezwolenia).


Pytanie: Jak się wypisać z listy "Broń Palna"?

Odpowiedź: Z adresu e-mail na który przychodzi korespondencja z listy Broń Palna wyślij email na adres dyskusje@netla.pl z tematem unsubscribe bronpalna. W odpowiedzi dostaniesz e-mail potwierdzający twoją chęć wypisania. Należy go w postaci niezmienionej odesłać na ten adres, z którego przyszedł wciskając ikonkę "Odpowiedz" w twoim programie pocztowym i już - potwierdziłeś swoje wypisanie. Wysyłanie jakichkolwiek e-maili na adres bronpalna@netla.pl nie ma sensu i jest najczęstszym błędem przy wypisywaniu się z listy.


Home