Podstawowe odmiany strzelania z broni pneumatycznej.

 1. Strzelanie precyzyjne z karabinka (pistoletu) pneumatycznego do tarczy.
 2. Strzelanie halowe do tarczy jest jedyną ogólnie znaną w Polsce dyscypliną strzelecką z wykorzystaniem broni pneumatycznej. Całość polega na strzelaniu przez dłuższy czas w tarczę zawieszoną 10 metrów dalej. Wymaga to maksymalnego skupienia, opanowania nerwów oraz “zjednoczenia się” z bronią.

  Używana broń: Kaliber: 4,5mm (0.177”). Śrut (diabolo) musi być płaski aby wyciąć w tarczy idealne koło. Masa śruciny wynosi ok. 7,5gr ( masę śrutu podaje się tradycyjnie w jednostkach grain. 1gr=0,065g). Doskonały śrut zawodniczy (sortowany z dokładnością 0,01mm) produkują Haendler&Natermann oraz RWS/Diana. Dzisiaj najlepsi zawodnicy stosują prawie wyłącznie wysokiej klasy karabinki na sprężone powietrze (rzadziej na CO2) firm takich jak :Hammerli, Feinwerkbau, Falcon, Anchutz, RWS. Jest to zwykle piekielnie droga broń, o relatywnie niewielkiej, lecz stałej prędkości wylotowej śrutu nie przekraczającej 175m/s. Stosowane są też wiatrówki sprężynowe ze stałą lufą, bocznym naciągiem i układami kompensującymi odrzut (odrzut jest zjawiskiem mocno wpływającym na celność w wiatrówkach sprężynowych). Wiodący producenci tego typu broni, to: RWS, Haenel.


 3. Strzelanie z karabinka pneumatycznego do ruchomej tarczy
 4. Dużo ciekawsza odmiana strzelania! Tutaj zawodnik musi trafić, jak najcelniej oczywiście, w tarczę przesuwającą się przed nim z niewielką prędkością. Wymaga to od strzelca doskonałej koncentracji, koordynacji ruchów i szybkiego podejmowania decyzji (wybranie najlepszego momentu na strzał). Jest to sport nie tak popularny, lecz ceniony w środowisku strzeleckim, a przy tym zapewniający lepszą “zabawę” niż poprzedni.

  Używana broń: Kaliber i rodzaj śrutu taki sam jak poprzednio. Produkowane są karabinki specjalne, tylko do tych zawodów – pneumatyczne (na sprężone powietrze). Wiodącym producentem jest Feinwerkbau. Parametry tej broni są podobne do opisanych w poprzednim przypadku.


 5. Strzelanie do dzwonów (ang. bell shooting)
 6. Nie słyszałem, aby ktokolwiek w Polsce uprawiał ten sport. Polega on na trafieniu z 7 jardów w sam środek (otwór) okrągłej, metalowej tarczy tak, aby zadźwięczał umieszczony za nią dzwoneczek. Nie jest to łatwe, zważywszy, że otwór ma 0,38 cala średnicy. Jest to dyscyplina uprawiana tylko w niektórych rejonach Anglii.

  Używana broń: Dokładnie taka, jak do strzelania precyzyjnego do tarczy.


 7. Strzelanie sylwetkowe (ang. silhouette lub field target (FT))

 8. W mojej opinii jest to najciekawsza odmiana strzelania z broni pneumatycznej. Niezwykle popularna w Anglii, Stanach Zjednoczonych i w Niemczech. W założeniu symuluje ona polowanie i polega na strzelaniu do sylwetek zwierząt rozstawionych na polu zawodów. Trafienie jest zaznaczane złożeniem się celu, ale aby to nastąpiło należy trafić w tzw. strefę śmierci (ang. kill zone) o średnicy od 0,5 do 1 cala. Sylwetki ustawiane są w odległościach od 10 do 55 jardów od strzelców, przy czym ocena odległości musi być dokonana przez samego zawodnika przed oddaniem strzału. Atrakcyjny teren (górki, jeziorka, zarośla, drzewa), różne warunki pogodowe (wiatr, deszcz, ostre słońce) oraz rozstawienie celów powodują, że nie ma dwóch takich samych zawodów. Strzelcy w tej dyscyplinie, oprócz doskonałej znajomości swojej broni, muszą posiadać szereg umiejętności takich jak: doskonała ocena odległości (pomagają im w tym wyrafinowane celowniki optyczne), ocena siły bocznego wiatru, strzelanie z różnych pozycji (czasem dość niewygodnych), itp. Jest to sport bardzo widowiskowy i zwykle gromadzi sporą publiczność.

  Używana broń: Kaliber broni jest bardzo różny (4,5mm 5,0mm 5,5mm), jednak najczęściej 4,5mm ze względu na płaską trajektorię lotu śrutu. Sam śrut jest średnio ciężki (8-10gr dla 4,5mm) i zaokrąglony z przodu.

  Dyscyplina ta podzielona jest na dwie zasadnicze klasy: Standard i Open. W klasie Standard używa się standardowo wyposażonych dobrych karabinków sprężynowych zaopatrzonych w popularne celowniki optyczne. Cena wyposażenia jest wielokrotnie niższa niż w klasie Open, a podstawową broń (np. HW77) POZWALAJĄCĄ WYGRAĆ takie zawody, można w Polsce kupić za około 1250 zł (plus ok. 1000 zł za dobry celownik optyczny z montażem). Bardzo dobrą broń produkują Weichrauch, AirArms, Theoben, Diana.

  W klasie Open dozwolone jest korzystanie z DOWOLNEGO (czyt. bardzo, bardzo drogiego) rodzaju broni pneumatycznej, zarówno sprężynowej, jaki na sprężone powietrze (90% zawodników tej klasy). Karabinek wyposażony jest w bardzo precyzyjny celownik optyczny o przybliżeniu do nawet większym od 30 razy, z regulacją paralaksy, zoom’em, systemem BDC (bullet drop compensation) kompensującym opad śrutu, a czasem też z wewnętrznym dalmierzem laserowym. Cena celownika jest często wyższa od ceny karabinka. Broń do zawodów w tej klasie jest często wykonywana lub dopasowywana na specjalne zamówienie strzelca. Cena zestawu pozwalającego myśleć o dobrej pozycji w zawodach to ponad 8.000 zł. Doskonałe są karabinki firm: Falcon, Daystate, Air Arms, Ripley.

  Należy nadmienić, że dystanse na których przychodzi strzelać zawodnikom wymagają dużo silniejszych wiatrówek. Prędkość wylotowa w tej broni wynosi ok. 260m/s dla kal. 4,5mm oraz ok. 200m/s dla kal. 5,5mm.


 9. Polowanie

W Polsce polowanie z broni pneumatycznej jest zgodnie z prawem łowieckim zabronione !

W wielu krajach, takich jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania wiatrówka uznawana jest za doskonałe narzędzie do polowania na drobne szkodniki (szczury, króliki, dzikie gołębie, wrony, sroki, itp.) w zabudowaniach wiejskich, sadach, polach golfowych itp. W Polsce wiatrówka ma wciąż w opinii publicznej status broni chuligańskiej, a niedocenianie mocy i zasięgu rażenia wiatrówek myśliwskich owocuje przypadkami ciężkich postrzeleń osób postronnych.

Używana broń: Do polowania najczęściej stosuje się broń kalibru 5,5mm a nawet 6,3mm. Niektóre firmy, takie jak Stalker proponują nawet (na specjalne zamówienie) karabinki w kalibrach 7,62mm oraz 9mm. Pozwala to na osiągnięcie bardzo wysokiej energii wylotowej pocisku. Prędkości wylotowe osiągają wartość od 220m/s, do ponad 330m/s, co w połączeniu z dużą masą pocisku (14-30gr) pozwala skutecznie i humanitarnie razić szkodniki nawet na dystansie 50m. Wysokiej klasy sprężynowe wiatrówki myśliwskie mają w swojej ofercie : Weihrauch, AirArms, Webley, Theoben, BSA. Broń na sprężone powietrze oferują: Falcon, Theoben, Daystate, AirArms, Webley, BSA.


Home