James Bond po raz drugi czyli Walther CP-99

cp99_1.jpg (121354 bytes) Walther CP-99 jest już moim czwartym pistoletem - wiatrówką po Beretcie FS-92, HW-40 i Waltherze PPK/s. Poprzednie 3 są już na tej stronie dokładnie opisane (wprawdzie nie ma opisu Beretty ale jest bardzo do niej podobny pod względem konstrukcyjnym Walther CP-88). Zakup każdego z wymienionych pistoletów był u mnie podyktowany zawsze jakąś-tam zachcianką podobnie jak ich sprzedaż (chciało się coś następnego). Każy dawał sporo frajdy przy strzelaniu (no, może mój PPK/s mógłby się trochę mniej zacinać) i strzelanie z każdego z nich traktowałem czysto rekreacyjnie (puszkowo-działkowo), tak więc każdy wykazał tu swoje zalety: HW-40 celność, PPK/s szybkostrzelność i blow-back, Beretta moc i poważny wygląd. Wady były mniej istotne (choć jak zauważył jeden z moich kolegów, HW-40 wad nie ma), toteż dziś nie żałuję ani pieniędzy wydanych przy zakupie ani też kolejnych rozstań. Jako że natura nie znosi próżni, a ze swym ostatnim pistoletem (PPK) rozstałem się już pół roku temu, zacząłem myśleć o kolejnym zakupie. Początkowo rozważałem nawet coś z air-softów. Bardzo podobał mi się S&W Sigma firmy KWC zasilany tzw. green-gas'em i z mozliwością dołączenia "dopalacza" na CO2, ale po zasięgnięciu opinii u kolegów z grupy BRONPALNA odpuściłem sobie tę kategorię (nie) broni. ASG są mało celne i mają zbyt małą moc. A moje oczekiwania były takie, aby puszka po piwie po pierwsze dała się trafić z odległości rzędu 10 m a po drugie aby została przedziurawiona. Tak więc ostatecznie wybór padł na CP-99 - kolejną zabawkę ze stajni Umarexa. Wykonanie pistoletów amerykańskich takich jak Crossman czy Daisy pozostawia moim zdaniem sporo do życzenia. Gamo PT-80 nie wzbudził mojego entuzjazmu, na Makarova jakoś nie miałem specjalnej ochoty chociaż konstrukcja budzi zaufanie, zaś Skiff wprawdzie może się podobać ale to wykonanie ... Kiedy wziąłem go do ręki, wolałem nie podejmować wyzwania. Zresztą myślę że pistolety - wiatrówki nie powiedziały mi jeszcze ostatniego słowa. Mam przeczucie że za jakiś czas skuszę się jeszcze na Twinmastera. (Wybacz Michale :-)


cp99_2.jpg (65299 bytes) CP-99 jest konstrujcją nawiązującą do Walthera P-99. Jego waga, kształt i oznaczenia bardzo upodabniają go do pierwowzoru - to w zasadzie idealna kopia ostrego Walthera. Produkowany jest w zakładach Walther-Umarex, toteż umieszczenie na nim logo firmy i wszystkich innych "waltherowych" oznaczeń jest jak najbardziej uzasadnione. Wprawdzie pistolet nie jest związany ze swym powiażniejszym bratem tak jak Makarov ale podobnie jak w ostrym pierwowzorze brak jest kurka, szkielet wykonano z polimerów zaś metalowy pozostaje zamek. Jeszcze jedną analogią do P-99 jest przycisk pozwalający na "zrzucenie" napiętego mechanizmu spustowego bez oodania strzału. Odmianą w stosunku do opisywanych już wcześniej Umarexów, poza wspomnianym już brakiem kurka jest sposób załadowania kartusza z CO2. Nie ładuje się go bezpośrednio do rękojeści ale do wysuwanego z niej magazynka. Ma to tę zaletę, że aby rozładować pistolet, nie musimy do końca opróżniać kartusza z CO2 strzelając gdzie popadnie ani też tracić gazu przez wcześniejsze jego wyjęcie. Śrut ładuje się do bębenkowego magazynka mieszczącego 8 szt., znajdującego się w gnieździe dostępnym po zwolnieniu zatrzasku (umieszczonym tam, gdzie w P-99 jest zatrzask zamka) i odsunięciu lufy - czyli tak jak w innych konstrukcjhach firmy Umarex. Spust pracuje w trybie SA i DA. W trybie DA jest to poprostu samonapinanie (płacimy za to dłuższą drogą i większym oporem spustu), zaś w SA (pojedynczej akcji) mechanizm napina się poprzez odciągnięcie zamka do tyłu, a właściwie nie porusza się cały zamek ale jego połowa (bo druga połowa jest odsuwana do przodu dając dostep do magazynka). Warto jeszcze zauważyć że ani na chropowanej powierchni zamka ani tym bardziej na polimerowym szkielecie broni nie widać odcisków palców. To stwierdzenie może wydać się banalne, ale zapewniam że kiedy miałem Berettę z oksydą na wysoki połysk, było to dosyć uciążliwe.


cp99_3.jpg (68132 bytes) Szczerbinka pistoletu ma jedynie mozliwość regulacji w poziomie i w przeciwieństwie to takich modeli Umarexa ja Wather CP-88, Beretta czy Colt 1911 nie ma możliwości zastąpienia jej szczerbinką z pełną regulacją. Do pistoletu można natomiast dokupić szynę montażową do zainstalowania celownika kolimatorowego. Ponadto w przedniej części szkieletu znajdują się prowadnice służące do zainstalowania celownika laserowego.

Tu nawiążę do niejakiego J. Bonda - zauważcie że P-99 pojawił się w filmie "Jutro nie umiera nigdy" ("Tomorrow never dies") ale dopiero po jakimś czasie - agent 007 zaczynał tam z PPK, dopiero gdzieś tak w połowie filmu kiedy zdobył P-99 rzekł: "Prosiłem Q, żeby mi taki załatwił". Dlaczego Q mu tego nie załatwił?


cp99_4.jpg (85136 bytes) No to strzelamy. Niestety, jesienna pogoda (niskie temperatury) nie sprzyjają strzelaniu z pistoletów zasilanych CO2, ale przecież trzeba wypróbować nowy nabytek. Pojechałem więc na działkę, ustawiłem puszkę po napoju w odległości 6 m i jazda. Daje się strzelać, a puszka mocno to przeżywa. Aby pistolet miał nieco lepsze warunki pracy, podczas ładowania magazynka chowam go pod kurtkę. Zapadający zmierzch zmusił mnie do przeniesienia prób do garażu. Dalsze strzały do puszek i zużytych płyt CD potwierdzają że do takiej zabawy pistolet się nadaje. Na odległość rzędu 6 m zarówno przy strzelaniu SA jak i DA mam niemal 100 % trafień. W niedzielę kolejny etap zabawy. Tym razem na otwartej przestrzeni - moge więc sprawdzić skuteczność broni na odległości 10 m. Już rok temu kupując Walthera PPK/s obiecałem sobie, że nie będę próbował strzelać z niego do tarczy. To postanowienie zamierzam podtrzymać w przpadku CP-99, jednak w drodze wyjątku wieszam tarczę na odległości 10 m i oddaję kilka strzałów. Pociski trafiają mniej więcej tam, gdzie celuję. Piszę mniej więcej, gdyż nie oczekuję po pistolecie (ani tym bardziej po sobie) jakiegoś rewelacyjnego skupienia. Potwierdza się natomiast, że pistolet nieźle się spisuje przy strzelaniu działkowo rekreacyjnym. Pastwiąc się nad puszkami i płytami CD stwierdzam, że trzeba będzie minimalnie skorygować celownik - pistolet bije nieco w prawo. Jeszcze jedno przyjemne zaskoczenie. Spodziewałem się że 1 nabój CO2 wystarczy na mniej więcej 60 strzałów, tymczasem wydajnośc jest znacznie większa - ładuję jeszcze 4 magazynki i dalej daje się strzelać. Myślę że to dzięki temu iż pistolet nie za bardzo się wychładza. W przerwach między strzelaniami chowam go pod kurtkę. Moim zdaniem wart jest wydanych pieniędzy - zwłaszcza że kupiłem egzemplarz używany (choć jeszcze na gwarancji) za 60 % ceny nowego.

Jeszcze może garść uwag na zakończenie. Uważam, że przycisk zwalniający magazynek oraz sam magazynek powinny byc z metalu. Konstrukcja budziłaby wówczas większe zaufanie. Na muszce i szczerbince przydałby się układ 3 białych kropek - takich jak np. w Waltherze P-22, ale to jest do dorobienia we własnym zakresie. Po nowym roku będzie można rozważyć wymianę lufy na gwintowaną, chociaż zważywszy na przeznaczenie tego pistoletu trzeba się będzie zastanowić czy nie jest to zbędny wydatek.

Tomek "Teston" Kawałek


Home