Weihrauch HW40PCA GL
Budowa i działanie
Już pierwszy rzut oka na HW40PCA zachwyci każdego miłośnika broni, niezależnie czy pneumatycznej, czy ostrej. Pistolet ten jest niewątpliwie bardzo realistycznie zaprojektowany, stylizowany wzorniczo na nowoczesnego Walthera P99. Niebyłbym sobą, gdybym nie "podrasował" lekko swojej broni. Pistolet zdjęciach ma oksydowany spust, kurek i bezpiecznik, które w standardowej wersji pozostawione są w naturalnym kolorze stopu aluminium. Dodam jeszcze, że gdy dostałem ten pistolet do wstępnych testów zwróciłem uwagę na chwyt, który może być latem nieco śliski pod spoconą ręką i od razu dołożono mi gumową nakładkę Uncle Micke's. Polecam to rozwiązanie każdemu, a szczególnie letnim "działkowym" strzelcom. Nakładka nie jest droga, i z pewnością warta swojej ceny.
Po paru chwilach oglądania stwierdziłem, że HW40PCA wykonany jest bardzo solidnie, z tworzywa na wewnętrznym metalowym szkielecie. Jest dzięki temu niezwykle lekki - waży niecały 1 kg. HW40PCA pracuje na sprężone powietrze. Otwiera się broń odciągając "kurek", zasysa powietrze do tłoka i spręża zassane powietrze podczas zamykania pistoletu (trzeba się całkiem przyłożyć do tej roboty). Przed zamknięciem trzeba umieścić śrut w lufie zainstalowanej w dźwigni napinającej. Taka konstrukcja powoduje, że można zastosować lekki spust (sprężyna w zaworze powietrznym jest dość słaba) i pozbawia pistolet bardzo niekorzystnego czynnika, czyli odrzutu. Całą operacja wygląda tak jak w pistoletach sprężynowych (np. HW45), z tą różnicą, że spręża się nie sprężynę lecz powietrze - bardzo dobry i niezawodny system. Tutaj drobna uwaga. Dobierając do tego pistoletu celownik optyczny, laserowy bądź kolimatorowy , należy przy jego montażu zostawić z tyłu "dźwigni" nieco miejsca na silne dociskanie jej dłonią podczas zamykania.
Mechanika broni utrzymana jest na poziomie zdecydowanie wyższym niż sugerowałaby to cena pistoletu. Prostota konstrukcji HW40PCA idzie tutaj w parze z precyzyją wykonania i dbałością o każdy szczegół. Spust jest miękki, dwustopniowy, z bardzo dobrze wyczuwalnym momentem samego oddania strzału. Przy pomocy klucza imbusowego można łatwo regulować jego siłę. Na pochwałę zasługuje też sama osłona spustu, wyprofilowana tak, aby ułatwiać strzelanie oburącz. HW40PCA wyposażony jest w automatyczny bezpiecznik - nie ma więc obawy o przypadkowy wystrzał np. podczas zamykania broni, szczególnie, że jak już wspomniałem spust HW40PCA jest bardzo czuły. Bezpiecznik ulokowany jest z lewej strony broni nad osłoną spustu. Działa wyraźnie i bez najmniejszych luzów, a ponadto bardzo dobrze wpływa na estetykę pistoletu i uczy prawidłowego obchodzenia się z bronią. Muszka i szczerbinka są poprawnie zaprojektowane i estetycznie wykonane. Muszka stanowi integralny element pistoletu i jest wykonana z tworzywa sztucznego. Prostokątna szczerbinka ma możliwość pełnej, stopniowej regulacji w pionie i w poziomie przy pomocy śrubokrętu. W efekcie celowanie jest proste, a same przyrządy, chociaż precyzyjne, nie zakłócają "combatowego" wyglądu broni. Po jakimś czasie założyłem jeszcze na szynę montażową prosty celownik typu RedPoint firmy Crosman.
Trochę statystyki . . .
"Gładka lufa ma celne strzelać?" - to była moja pierwsza myśl po wzięciu gładkolufowej wersji HW40PCA do ręki. Jak się okazało, kluczem do sukcesu przy strzelaniu z wiatrówek gładkolufowych jest właściwy dobór kształtu i masy śrutu. W materiałach promocyjnych producenta HW40 PCA reklamowany jest jako osiągający prędkość 125m/s (410 fps) i energię 3,25J (2,4 flbs). Tymczasem ja, po uśrednieniu serii pięciostrzałowych, osiągnąłem następujące wyniki (zmierzone miernikiem prędkości wylotowej "Combro CB625mk2"):
Śrut, prędkość i energia wylotowa:
H&N Hollow Point V0=120m/s E0=3,30J
H&N Spitz Kugeln V0=114m/s E0=3,66J
Eley Wasp V0=112m/s E0=3,05J
H&N Finale Match V0=108m/s E0=3,00J
AirArms FT V0=110m/s E0=3,37J
H&N FT Trophy V0=100m/s E0=2,86J
Tomitex Pointed V0=100m/s E0=3,26J
H&N Silver Point V0=98m/s E0=3,41J
To z czego w końcu strzelać?
Najlepsze skupienie:
Najgorsze skupienie:
Wstępna selekcja amunicji:
1. H&N Spitz Kugeln - doskonały śrut do tego pistoletu. Jest
raczej ciężki, i przy prędkości 114m/s osiąga najwyższą energię wylotową. Strzela
bardzo celnie. Po paru dniach miałem skupienie poniżej 3cm na 10m w serii 5 strzałów
(i wciąż spada!).
2. H&N Silver Point - dobry do
tego pistoletu przy strzelaniu na otwartej strzelnicy. Jest bardzo ciężki, a więc
osiąga małą prędkość ale wysoką energię wylotową. Jest długi i cylindryczny i
dlatego celnie się nim strzela z gładkiej lufy (przynajmniej mnie). Duży ciężar przy
prędkości ok 100m/s pozwala na zminimalizowanie wpływu wiatru bocznego, więc jest
niezły do strzelania na wolnym powietrzu.
3. AirArms FT - także świetny śrut. Trochę większa prędkość niż
poprzednio, ale energia ciut mniejsza. Strzela bardzo celnie.
4. H&N FT Trophy - mała prędkość i energia jak na masę tego
śrutu. Wynika to z tego, że wchodzi w lufę KOSZMARNIE ciasno i prawie trzeba go
popychać kolanem. Złamałem sobie paznokieć podczas zabawy z tym śrutem. Jest świetny
do karabinków, ale do HW40 PCA się nie nadaje.
5. H&N Finale Match - tak fatalnego wyniku się nie spodziewałem.
Lata wszędzie, tylko nie do tarczy. Jest płaski i bez stabilizacji obrotowej przekręca
się czasem na bok podczas lotu i wchodzi w tarczę bokiem!
6. UWAGA: H&N Match High Speed oraz Final Match High Speed (nowo przetestowane śruty) - bardzo dobry do tarczy - skupienie rzędu 3cm/10m oraz 5cm/15m. Jak już nieraz w różnych testach wspominałem, śrut to nie tyko kształt, ale np. masa i jej rozkład. Zwykły H&N Match jest cięższy i masa rozłożona jest równomiernie w śrucie (ma grube ścianki na skirt'cie). Seria High Speed ma masę skoncentrowaną na przodzie, a ścianki skirt'u są dużo cieńsze. Daje to efekt "lotki" i śrut leci bardzo ładnym, stabilnym lotem. Szczerze mówiąc, od kiedy pojawił się w sklepach używam w swoim pistolecie HW40 WŁAŚNIE TEGO ŚRUTU. Poza tym po kilku miesiącach treningu stwierdzam, że do strzelania śrutem typu Match trzeba mieć po prostu dobrze opanowaną technikę oddawania strzału. Jeżeli strzał oddany zostanie z nieruchomej, poprawnie uchwyconej broni to o koziołkowaniu śrutu nie ma mowy... ale aby to stwierdzić potrzebowałem nieco czasu.
Szybka konkluzja:
Najlepszy do tego pistoletu to śrut w miarę ciężki (ok. 8 do 9 grain), zaokrąglony, lub jeszcze lepiej z czubkiem. Ja wybieram H&N Spitz Kugeln lub AirArms FT. Jak widać pistolet ten osiąga 125m/s tylko w reklamie producenta, albo z plastikowego śrutu :-) Tymczasem drugi parametr (dla mnie dużo ważniejszy), czyli energia na poziomie 3,25J jest osiągana, a nawet przekraczana bez problemu. Świadczy to o tym, że testy fabryczne w firmie Weihrauch są prowadzone BARDZO, BARDZO lekkim śrutem. Osiąga się co prawda większą prędkość, ale potencjał energetyczny pistoletu pozostaje wtedy niewykorzystany. Broń na sprężone powietrze (tak jak HW40PCA) lubi bowiem raczej ciężki śrut - może mu wtedy przekazać swoją energię, szczególnie w krótkiej, pistoletowej lufie.
Jeżeli szukacie celnego, w sumie niedrogiego (ok. 500 zł) pistoletu pneumatycznego, i co więcej nie wymagającego zezwolenia, to HW40PCA jest właśnie dla was. Jednak nie należy spodziewać się cudów. Śrut zachowuje celność do ok. 15 - 20 metrów i z takiego dystansu bez problemu przebija na wylot puszkę po piwie mocno bezalkoholowym ;-) Renatka Mauer na olimpiadę go nie zabierze, ale mnie strzelanie z HW40 sprawiło po prostu dużą przyjemność. Powiem krótko, po paru dniach testów kupiłem ten pistolet - już sama myśl, że mam się z nim rozstać spowodowała, że poleciałem jak Małysz do najbliższego bankomatu...